40 животновъди ще могат да получат през 2019 г. помощ за доилни инсталации и хладилни вани

Те първо трябва да инвестират собствени или взети назаем пари, а след извършване на инвестициите да очакват ДФ „Земеделие“ да изплати половината от тях, но не повече от 25 000 лв.

На 3 юли и до края на същия месец животновъдите ще могат да кандидатстват за държавната помощ, с която ще могат да се оборудват със стационална доилна инсталация, мобилна доилна инсталация, включително разположена върху платформа, хладилна вана/танк, мивка и хладилник, както и за съоръжения за изкуствено захранване на новородени с мляко. Помощта е особено необходима за овцевъдни ферми, тъй като в повечето от тях доенето се извършва ръчно.

Фермерите кандидати трябва предварително да заплатят инвестициите, които искат и могат да направят, а след това след представяне на документи и проверка от ДФ „Земеделие“ (ДФЗ) да получат обратно до 50% от помощта, но не повече от 25 хиляди лева, се посочва в указанията на фонд „Земеделие“.

овцевъд работникДържавната помощ по схемата „Инвестиции за закупуване на съоръжения за добив и съхранение на сурово мляко и съоръжения за изхранване на новородени животни с мляко“ е с общ бюджет от 2 милиона лева, които ще бъдат разделени по 1 милион за тази и за следващата година. Елементарната сметка показва, че през 2019 г. от нея ще могат да се възползват 40 животновъда, а общо за двете години – 80.

Когато извършат планираната инвестиция, фермерите трябва да са готови да представят 8 или 9 документа пред ДФ „Земеделие“, за да могат да получат плащане за до 50% от нея. Преди това трябва да спазят основното правило да не плащат кеш на доставчици, а само по банков път. Както и в никакъв случай да не купуват оборудване, което е втора употреба. Друго важно изискване е да съберат поне три оферти за инструментариума, който смятат за закупят, за да могат да ги сравнят и да изберат най-изгодната.

Документите, които фондът изисква, за да плати, са: Разходооправдателни документи (фактури, платежни нареждания, пълни банкови извлечения, които доказват извършените плащания), Протокол от извършена проверка на служители от ДФЗ, Застрахователна полица за закупеното оборудване и копие от плащането за застраховките, Копие от банково удостоверение за активен IBAN на титуляра на сметката, Приемо-предавателен протоком между доставчика и бенефициента, Декларация от доставчика, че стоката му не е втора употреба, Декларация от бенефициента, че не е получил подпомагане за подобна инвестиция по друга схема или мярка, Копие от удостоверение за регистриран животновъден обект и Нотариално заверено пълномощно, ако бенефициентът е упълномощил друго лице.

Преди това, когато кандидатстват през месец юли 2019 г., животновъдите подават заявление по образец. Ако те са ЕТ или юридически лица, в случай, че фирмената информация не е налична на сайта на Търговския регистър, те представят годишни данъчни декларации и годишни счетоводни отчети за две години назад. Необходимо е да представят още копие от документ за собственост на животновъдния обект или копие от договор за наем с период, който продължава поне 5 години след извършване на инвестицията. Кандидатът трябва да приложи и предварителен или окончателен договор за услуги, работи, доставки, които са обект на инвестицията. Преди това той трябва да е съпоставил поне три оферти на различни доставчици и да е избрал най-евтината, но в случай че от фонда са обявили референтна цена за конкретното оборудване, е достатъчна и една оферта, чиято стойност е по-ниска от обявената от ДФЗ. Списъкът с активи, за които има референтни цени, трябва да се публикува на интернет страницата на фонда. Ако кандидатът е избрал оферта, която не е най-ниска, трябва да обоснове избора си писмено.

В случай, че за помощта кандидатства организация/група от производители, към пакета документи трябва да се включи копие на заповед/удостоверение на министъра, с които той признава организацията.

Освен всичко това кандидатът трябва да обоснове намерението си за конкретните инвестиции, които смята да извърши и те трябва да са съобразени с броя животни, добивите от тях и реализирането им.

Всички тези документи се проверяват от служителите на областните дирекции на ДФЗ, те извършват и проверки на място. След това цялата документация се изпраща в централното управление на фонда, където се създава досие на кандидата. В срок до 30 след крайната дата на прием, тоест до края на август т.г., изпълнителният директор на ДФЗ трябва да издаде заповед за одобряване (или не) на фермера като бенефициент. Ако междувременно в областните дирекции на фонда или в централното управление констатират неточности или липса на документи, се дава срок на кандидата да се поправи.

Срокът на изпълнение на инвестицията е до 9 месеца след издаването на заповед от страна на изпълнителния директор на фонда. Това означа, че ако няма забавяне, кандидатът трябва да е оборудвал стопанството си до края на месец май 2019 г.

За държавната помощ могат да кандидатстват животновъди, чиято ферма съществува и работи от поне три години назад, считано от датата на кандидатстване.

 

 

 

 

Leave a Comment