Семействата в селата с Африканска чума изклаха прасетата преди да дойде БАБХ

Кенгуру ли ще ядем на Коледа?

свиня-майкаСемействата, които са отглеждали прасета в стопанства тип „заден двор“ в шестте села, в които вчера бяха констатирани огнища на зараза с Африканска чума по свинете (АЧС), не изчакаха ветеринарите от БАБХ да умъртвят хуманно животните им и да ги загробят. Те предварително заклаха свинете и прибраха месото във фризери, съобщиха от бТВ. 

Селата, в които днес БАБХ разчиства превантивно животните, са Брест, Милковица, Долни Вит, Драгаш войвода, Санадиново, Бацова махала. Днес сутринта стопаните на прасета са се събрали на протест в Бацова махала, за да изразят несъгласие с намерението на агенцията да евтаназира всички домашни свине. Протестът не е довел до преосмисляне на действията на институцията, която действа по Плана за спешни действия при контрол на АЧС и при спазване на правилата, описани в Наредба № 22 за намаляване до минимум страданията на животните по време на клане или умъртвяване. 

Днес сутринта изпълнителният директор на БАБХ д-р Дамян Илиев сравни тайната Коледа по време на чума като „граничеща с престъпление“. Той потвърди, че държавата няма да компенсира стопаните на нерегистрираните в агенцията животни. 

Прочети още: Чума без край, ако не компенсират за всяко убито прасе

Вчера пък УС на ДФ „Земеделие“ реши да отпусне нищожната сума от 30 хил. лв. като помощ за стопаните с нерегистрирани домашни свине. 

Днес правителството одобри 3,7 млн. лв. от бюджета на земеделското министерство за мерки за справяне със заразата от Африканска чума по свинете. Тук обаче не се предвидени средства за компенсиране на жителите на пламналите от чума села с невписани животновъдни обекти. 

Тъй като държавата не си развързва кесията за тях, хората се справят в тази ситуация така, както решат. А повечето решават да колят и замразяват. Защото, както една жена каза: „На Коледа месо от кенгуру ли да сложа на трапезата?“

Дали полицията ще обискира семейните фризерите и има ли право да го прави?

Юристите обясняват, че при извънредни случаи МВР може да извърши обиск без съдебно разрешение и да издаде протокол с копие за стопанина на къщата, но в рамките на 24 часа след тези действия те трябва да бъдат одобрени от съдия.  Ако протоколът не е изряден, резултатите от претърсването не са валидно доказателство, защото не са събрани по съответния ред. Събраните доказателства са негодни и ако съдията не одобри протокола.

Възможно е обаче полицията, която съпътства ветеринарите, изпратени в 6-те села за умъртвяване на домашните прасета, вече да разполага със съдебно разрешение за обиск. Тогава от МВР са в правото си да претърсят къщата и да изземат съхраненото месо.

Така в страна ни започва една необявена война между властите, които искат да ограничат Африканската чума, и засегнатите семейства, за които загубата на добитъка е драма. За пострадалите това е кошмар, за БАБХ е изпълнение на задължението. 

Но така както в момента агенцията се е мобилизирала да изтрепе домашните свине, така можеше месеци преди това набързо да ги регистрира – хем да знае къде колко животни има, хем стопаните да могат да си получат компенсациите. Ама не, това било задължение на селяните. Повечето от тях обаче дори не разчитат абревиатурата на БАБХ, нито знаят адреса на областната дирекция по безопасност на храните. 

Кметовете също можеха да свършат предварително добро за съселяните си като организират вписването на свинете чрез служител на агенцията, пристигнал на място. 

Нищо от това не беше направено, а болката в селата тепърва започва и ще има още много да боли.

 

 

Leave a Comment