ФАО и САЩ помагат на бивши соцстрани да ликвидират бруцелозата
5 азиатски държави се свързват в мрежа за контрол върху болестите по животни
Две срещи на ФАО в Ташкент тази седмица са насочени към подобряване на здравето на животните. Първата започва днес, 11 ноември.
Предвид трансграничния характер на повечето болести и болести по животните, причинени от животински продукти, е необходимо да се създаде платформа за редовни срещи на органите за здравеопазване на животните в Централна Азия с цел организиране на обмен на информация и дискусии, определяне на приоритети и координиране на ключови въпроси и съвместни действия. Ще бъде създадена мрежа за здравеопазване на животните в Централна Азия, подобна на тези, които успешно оперират в други субрегиони, за да се запълни празнината в тази област за Казахстан, Киргизстан, Таджикистан, Туркменистан и Узбекистан.
Тази мрежа, създадена като част от срещата в Ташкент на 14-15 ноември, също ще позволи на страните да определят съвместно ключови приоритети и да идентифицират проблеми и да разработят общ план за действие за тяхното решаване.
Мрежата ще обсъжда въпроси като международното регулиране на животновъдството, надзор и контрол на инфекциозните болести, търговията и икономическите последици от търговските ограничения. В дългосрочен план новата мрежа трябва да допринесе за хармонизиране на политиките и подходите, за подобрен обмен на информация и фокусирано обучение, както и за стандартизиране на лабораторните процедури и работни процеси.
В началния етап на сътрудничество страните избраха бруцелозата като основен обект на внимателно внимание, тъй като е добре известно, че тя е източник на сериозни икономически и социални последици за най-бедните страни.
Семинарът за борба с бруцелозата в Централна Азия на 11–13 ноември ще представи инструменти за последователна борба с това заболяване, което е приоритет за всички пет държави.
„В нашия бързо развиващ се свят, където болестите по животните се разпространяват бързо през границите, обменът на информация и сътрудничеството между съседните страни и търговските партньори са необходими, за да се предотврати разпространението на епидемии, като по този начин се намалят техните социални и икономически щети“, казва здравният експерт на ФАО Животно Даниел Белтран Алкрудо.
Уъркшопът ще включва стъпка по стъпка подход за контрол на бруцелозата (SAPCB) и инструмент за смекчаване на бруцелозата (STEB), разработен съвместно от FAO и центровете на САЩ за контрол и превенция на заболяванията (CDC). Последните ще бъдат използвани от държавите за извършване на оценки, насочени към идентифициране на пропуски и идентифициране на следващите стъпки в превенцията и контрола на бруцелозата във всяка от петте участващи страни, а също така ще инициират развитието на регионална мрежа за координация.
„Подходът стъпка по стъпка е успешно приложен за други основни болести по животните. Контролът на болестта е огромна задача, изискваща много години непрекъснати усилия. Следователно в началото изглежда непоносимо. Подходът стъпка по стъпка за разграждане на процеса на по-къси, по-малки управляеми последователни стъпки ще помогне на страните постепенно да постигнат ефективна превенция, контрол и ликвидиране на бруцелоза, като същевременно ще наблюдава напредъка в тази посока “, добави Белтран Акрудо.
Важно е също да се идентифицират основните възможности на страните в борбата срещу болестите по животните. За тази цел всяка страна бенефициер ще бъде оценена с помощта на външни експерти и с помощта на два допълнителни инструмента, разработени от ФАО: Инструмента за оценка на надзора (SET) и Инструмента за картографиране (LMT).
Бруцелозата е инфекциозно заболяване в световен мащаб, причинено от бактерии, които могат да бъдат предавани на хора чрез контакт със заразени животни, като овце, говеда, кози, прасета и кучета, между другото, или животински продукти като сурово и необработено месо и непастьоризирано мляко. Дори ловците са изложени на риска да вдишат бактерии при обработка на дивеч.