8% от земите на ЕС са опустинели, загубите от ерозия на почвата са по-големи в Източна, отколкото в Западна Европа

Photo:©lechatnoir

Photo:©lechatnoir

ООН подкрепя възстановяването на горски ландшафти и деградирали земи в Източна Европа

Белград, Сърбия – Страните в Източна и Югоизточна Европа трябва да разработят жизнеспособни решения и цели за възстановяване на горските ландшафти, както и да се научат как да използват необходимото финансиране. Тези теми бяха обсъдени по време на семинара „Възстановяването на горските ландшафти и предизвикателството на Бон в Източна и Югоизточна Европа”, който се провежда в Белград на 16–17 декември 2019 г.

Страните в региона вече предприемат важни стъпки към възстановяването на горските ландшафти и предизвикателството на Бон. Като глобални усилия за възстановяване на 350 милиона хектара деградирана и обезлесена земя до 2030 г., предизвикателството на Бон предоставя на държавите механизъм за изпълнение на национални приоритети, като например сигурността на водата и продоволствието и развитието на селските райони, като същевременно допринася за постиженията в международните климатични промени , биоразнообразие и ангажименти за деградация на земите.

Причинена от човешката дейност и биофизичните фактори, деградацията на земята и екосистемите, изострена от изменението на климата, е едно от най-големите предизвикателства пред Европа, както и много страни по света. Опустиняването засяга 8 процента от територията на Европейския съюз, включително около 14 милиона хектара в Южна, Източна и Централна Европа. Възстановяването на деградирали и обезлесени ландшафти, като се използва подходът за възстановяване на горския ландшафт, е рентабилно, дългосрочно и устойчиво природосъобразно решение.

Според Икономиката на деградацията на земята, натрупаните загуби от ерозия на почвата, загуба на гори и други видове деградация на земята през следващите 30 години могат да достигнат 4 813 милиарда долара в Източна Европа и 926 милиарда щатски долара в Западна Европа спрямо разходите за действие, оценени съответно на 777 милиарда долара и 181 милиарда долара.

В срещата участваха експерти от Албания, Босна и Херцеговина, България, Хърватия, Чехия, Северна Македония, Република Молдова, Черна гора, Сърбия, Словения, Турция и Украйна. Техните бъдещи усилия за реставрация ще бъдат важно допълнение към 3 милиона хектара, които вече са предвидени за възстановяване в Кавказ и Централна Азия до 2030 г. в рамките на предизвикателството на Бон, допълнително подкрепени от инициативата ECCA30.

„Здравите екосистеми изпълняват много основни функции за нашите общества. Те са абсолютната основа за човешкия живот и развитие “, заяви Франсоаз Якоб, постоянен координатор на ООН в Сърбия. „ООН в Сърбия и в световен мащаб ще се стреми да засили действията по възстановяването на горския ландшафт чрез обединяване на политически и икономически решения, академични среди, финансисти и най-вече – включване на съответните общности в процеса.“

За да се обърне продължаващата деградация на екосистемите и да се възвърне екологичната им функционалност, наскоро Генералната асамблея обяви Декадата на ООН за възстановяване на екосистемите през 2021-2030 г. Десетилетието ще ускори съществуващите цели за възстановяване в световен мащаб, като например предизвикателството в Бон, и ще помогне на страните да се състезават срещу въздействието на изменението на климата и загубата на биологично разнообразие.

„За Източна и Югоизточна Европа десетилетието носи безпрецедентната възможност за мащабиране на възстановяването и укрепването на устойчивите ландшафти, като същевременно се бори с климатичната криза и отрицателните въздействия на деградацията и обезлесяването“, отбеляза Роман Михалак, служител по икономическите въпроси в UNECE / FAO Forestry и Секция по дървен материал, по време на семинара.

Важните предпоставки за мащабиране на възстановяването на горските ландшафти включват мобилизиране на средства и финансиране в допълнение към ясното определяне на целите за възстановяване. Семинарът помага да се вдъхновят първите стъпки за преодоляване на потенциалните предизвикателства и даде възможност на страните в региона да обсъдят стратегии и подходи за отключване на финансови ресурси, необходими за възстановяване, и обмен на опит по възстановяването на горските ландшафти и проблемите на деградацията. Националните експерти, отговорни за възстановяването на горските ландшафти, също бяха информирани за регионалните и международните възможности, със специален акцент върху среща на високо ниво, планирана за 2020 г.

ИКЕ на ООН и ФАО предоставят съвместно ключови платформи за сътрудничество за правителства и други заинтересовани страни, като същевременно подпомагат държавите-членки при формирането на интегрирани политики за постигане на целите за устойчиво развитие.

Leave a Comment