НАП: Разчитаме местните власти да информират фермерите за данъчните новости
Самоосигуряващите се земеделци задължително трябва да притежават ПИК, издаден от данъчните офиси
От тази година регистрираните земеделски производители, които се самоосигуряват, трябва да подадат годишните си данъчни декларации по електронен път, съобщиха от Националната агенция по приходите (НАП) – дирекция Пловдив, на пресконференция. Внасянето на декларации, попълнени върху хартия, вече няма да е възможно.
„Притесняват ни не толкова евентуалните трудности, които фермерите могат да срещнат при електронното входиране на годишните декларации, колко това, че доста от тях все още не знаят за тази новост“, каза директорът на дирекция „Обслужване“ Мария Лалева. За информирането на земеделците в малките населени места от приходната агенция ще разчитат на местните мласти
За да подаде през интернет декларацията си, земеделският производител (а и всички самоосигуряващи се лица“ трябва да притежава персонален идентификационен код (ПИК). Той се издава бързо от офисите на НАП в областните градове.
От приходната агенция очакват, ако земеделските производители и тютюнопроизводители не разполагат с компютър, кметовете да помогнат за изпращането на данъчната декларация. От дирекция Пловдив посочиха, че най-много самоосигуряващи се фермери има в област Кърджали.
Освен за земеделците, електронните годишни данъчни декларации са задължителни и за другите групи самоосигуряващи се лица като едноличните търговци (ЕТ), упражняващите патентна дейност, свободните професии.
Тази година е удължен до 31 март срокът за получаване на 5% отстъпка от дължимите данъци (но не повече от 500 лв.) за физическите лица, които са подали данъчната декларация. За да има отстъпка, данъкоплатецът трябва да отговаря на три условия – да е подал декларацията до 31 март; до същата дата да е внесъл дължимите данъци; да няма други изискуеми задължения.
Новост и удобство е, че от 1 март ще заработи програма, която предварително ще попълва данъчните декларации на физически лица, които получават договорирана работна заплата и други доходи по граждански договори. Така деклараторът може да огледа попълнената вече декларация с изчислен размер на дължимия данък и ако цялата необходима информация е включена в декларацията, да разреши подаването й.
В попълнените декларации няма да са вписани евентуално получени доходи от наеми, ако наемателят е физическо лица. Тази информация следва да се допълни от декларатора.
До 30 април подалите данъчни декларации могат да ги поправят много пъти, но ако са пропуснали да го направят, след това до 30 септември ще имат само една единтствена възможност за корекции.
От тази година минималната работна заплата е 610 лева, а за земеделски производители – 420 лева, припомниха от НАП.
Безработните лица за задължени да внасят ежемесечно 24,40 лева минимална здравноосигурителна вноска.
За 2020 г. приходите на данъчната дирекция Пловдив са се увеличили с 10% и са достигнали 2 841 000 000 лв., съобщи зам.-директорът на ТД на НАП Пловдив Иван Видов.