Заплаха ли доловихме в тона на Миков?
Надя Петрова
Председателят на Народното събрание Михаил Миков каза в специалното си обръщение тази вечер към нацията три неща, които до момента не бяха казвани. Първото е, че призова министъра на вътрешните работи да осигури нормална работа на Парламента. И второто: „Демократичен изход от днешната ситуация е невъзможен“. Третото – медиите да внимават какво излъчват, какво пишат, какво коментират.
Какво прозира зад това изявление?
Първо, утре сутринта „кафето“ на протестиращите навярно ще се пие не точно до входовете на Парламента, а поне на 500 метра разстояние. Най-вероятно Народното събрание ще осъмне плътно обкръжено от жандармерия, полиция и други отряди на реда. Това е мекият вариант.
Твърдият е София да повтори мерките, които Реджеб Ердоган взе срещу протестите в Истанбул – сълзотворен газ и силни струи вода. Арести, блъскане, линейки. Като сме съседи – да си приличаме!
За пръв път в новата история на България институционален човек, какъвто е Миков, размахва пръст на медиите. Вярно, той не заплаши. Но, когато председателят на Народното събрание обърне специално внимание на начина, по който медиите отразяват новините, това е неговият начин на заплаха. Той е на върха на пирамидата, защото България е парламентарна република. Очаква се, че когато председателят на НС прави обръщение, всички са в слух – шефове на силовите институции в правителството, партийни лидери, бизнесът и разбира се, четвъртата власт.
Известно е, че една голяма част от медиите са собственост на Човека на това правителство и на това парламентарно мнозинство Делян Пеевски. Тези медии отразяват протестите така, все едно се случват в друга държава – някъде между новините. Значи – председателят Миков насочи словото си към останалите, начело с БНТ, която впрочем е на държавна издръжка.
Кажете как обективни медии могат да пропуснат в новините протестни шествия, в които участват всеки ден, 14 дни поред, между 5 и 15 хиляди българи! Как да не отразят мненията на българските писатели, философи, политолози, музиканти, студенти, граждани, майки и т.н.? Как да не направят дискусионни студия? Какви медии ще са, ако съобразяват програмите си, гостите си, камерите си с желанието на две партии – БСП и ДПС?
Предполагам, че още утре ще разберем какво по-точно ни каза тази вечер председателят Миков. И какво се крие зад думите: „Демократичният изход от днешната ситуация е невъзможен!“