2020 г. ще е нулева за подпомагане на стопанства в преход към биологични
Според промени в Наредба 4, не могат да се заявяват за подпомагане постоянно затревени площи, ако бенефициентът не отглежда биологично сертифицирани животни
Проект за изменение и допълнение на Наредба № 4/2015 г. за прилагане на мярка 11 „Биологично земеделие“ предвижда 2020 г. да е с нулево подпомагане за площи/животни и пчелни семейства, които са в период на преход. Проектът е публикуван днес на сайта на МЗХГ за обществено обсъждане – виж ТУК. Измененията са свързани с предложеното прехвърляне на средства в размер от 40 млн. евро от резерва на ПРСР 2014-2020 г. към бюджета на мярка 11 „Биологично земеделие“. С допълнителните средства се цели огуряване на финансов ресурс за прием на нови заявления по мярката и предоставяне на възможност за удължаване на приключили 5-годишни ангажименти през 2019 г.
Една от важните промени е, че се отрязва възможността да бъдат заявявани за подпомагане постоянно затревени площи без биологични животни. В проекта се посочва, че кандидатите трябва да отглеждат и биологично сертифицирани животни, които са преминали през периода на преход, като броят им е не по-малък от 1 ЖЕ/2 ха.
Промените в Наредбата бяха приети от Комитета по наблюдение, но след съгласуване с ЕК някои текстове допълнително са изменени, посочва в доклада си зам.-министър Лозана Василева. Например на заседанието на Комитета по наблюдение на ПРСР беше одобрено диференцирано плащане за групите на полските култури и ароматните и медицински растения, като за първите 50 ха подпомагането да е в размер на 100% от размера на подпомагането за хектар, а за площите над 50 ха – 5% от подпомагането за хектар.
Това предложение обаче не е прието от ЕК и затова първоначалният е променен.
Промените намират място в член 11а:
(1) За кандидати, които удължават ангажимента си през кампания 2020 г. са в сила следните условия:
- за култури от групата на полските култури, включително фуражни и ароматни и медицински растения:
а) за площите до 50 ха подпомагането е в размер на 100% от годишното плащане на хектар;
б) за площите над 50 ха до 65 ха подпомагането е в размер на 50 % от годишното плащане на хектар;
в) за площите над 65 ха подпомагането е в размер на 10% от годишното плащане на хектар.
(2) За кандидати, които поемат нов ангажимент през кампания 2020 г. са в сила следните условия:
- за култури от групата на полските култури, включително фуражни и ароматни и медицински растения:
а) за площите до 50 ха подпомагането е в размер на 100% от годишното плащане на хектар;
б) за площите над 50 ха до 65 ха подпомагането е в размер на 50 % от годишното плащане на хектар;
в) за площите над 65 ха подпомагането е в размер на 10% от годишното плащане на хектар.
(3) Изчисленията на финансовата помощ по ал. 1 и ал. 2 за всеки отделен кандидат за подпомагане се извършват въз основа на средния размер на нивата на плащане към съответните декларирани площи.
В мотивите за промени в наредбата се цитират извършени анализи за досегашното разпределяне на средствата по мярка 11. Първият е по предоставени данни от Държавен фонд „Земеделие“ – РА за кампания 2019 за заявени площи по култури и по размер на стопанство. Съгласно него в направление „Биологично растениевъдство“, делът на заявена сума в групата на трайните насаждения е близо 45% при заявена площ над 22%. Групата на полски/фуражни култури е с 40% дял на площта при около 24% от заявената сума. Ароматните и медицински култури са 13% при дял на заявената сума 19%. Над 22% са групата на постоянно затревените площи със заявена сума 9 %, а при зеленчуковите култури над 3% от сумата и дял на площта 2,3 %. Вторият анализ за нивата на подпомагане е изготвен по искане на Европейската комисия за преразглеждане на нивата на подпомагане по мярка 11 „Биологично земеделие“. Данните от анализите показват, че кандидатите със стопанства над 100 ха представляват 6 % от всички кандидати по направление „Биологично растениевъдство“. Те заявяват 80 % от площите с полски култури, 62 % от площите с ароматни и медицински растения и 65 % от постоянно затревените площи.
В преходни и заключителни разпоредби от наредбата се предвижда разпоредба, която изрично указва, че няма да се допускат за участие в нови ангажименти площи/животни/пчелни семейства, за които земеделските стопани са изпълнявали ангажимент по мярка 11 „Биологично земеделие“ до момента. Тази изрична регламентация цели да се избегне възможността отделни земеделски стопани, които са изпълнявали многогодишните си ангажименти да се явят като нови кандидати по мярката вместо да удължат ангажиментите си. По този начин ще може да се гарантира, че бюджетът за следващия програмен период няма да бъде натоварен излишно.
В НИД на Наредба № 4 от 2015 г. се предлага и изменение в преходни и заключителни разпоредби на Наредба № 7 от 2015 г. за прилагане на мярка 10 „Агроекология и климат“ от ПРСР 2014-2020 г. С цел да се гарантира разумното разходване на остатъка от финансовият ресурс по мярката, няма да се допуска разширяване или подновяване на ангажиментите по смисъла на чл. 20, ал. 6, 7 и 8 от Наредба № 7 от 2015 г.
Също така се предвижда и изменение в Наредба № 5 от 2009 г. за реда за условията и реда за подаване на заявления по схеми и мерки за директни плащания. В приложението към наредбата се добавят приложения към заявлението за кандидатстване за кампания 2020 г., касаещи мярка 10 „Агроекология и климат“, мярка 11 „Биологично земеделие“ и мярка 12 „Плащания за Натура 2000 и Рамковата директива за водите“.