Кампания 2020 продължава с регистриране в СЕУ, по имейл или на място
До момента са вписани над 21 500 заявления чрез ИСАК и СЕУ
Приемът на заявления за подпомагане по Кампанията за директни плащания 2020 г. продължава при непрекъснат процес на обслужване на земеделските производители. Областните и Общинските служби „Земеделие“ в страната работят със стопаните, спазвайки мерките за дезинфекция и препоръките на здравните власти. Към момента са подадени общо над 21 500 заявления чрез ИСАК и Системата за електронни услуги (СЕУ), съобщават от МЗХГ.
Припомняме, че в СЕУ на Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ) е възможно регистрирането на данни по заявленията за подпомагане за кампания 2020. Тя е достъпна само за регистрирани потребители. Регистрацията в системата става с подаване на заявка от секция „Потребителски панел“ на https://seu.dfz.bg/. Подробна информация относно въвеждането на данни в СЕУ, е публикувана на сайта на ДФЗ, меню „Директни плащания 2014-2020“, секция „Кампания 2020“ (https://www.dfz.bg/assets/17825/INFO_SEU.pdf). С цел улеснение на земеделските стопани в секция „Обратна връзка и помощ“ на СЕУ (https://seu.dfz.bg/drupal/?q=node/49) са публикувани видео ръководства за работа със системата.
Земеделските стопани могат да се ориентират спрямо данните си в заявлението за 2019 г. На Интернет страницата на ДФЗ, меню „Директни плащания 2014-2020“, секция „Кампания 2020“, са публикувани образци на заявлението, като стопаните могат да се информират за схемите, включени в него. За схемите за обвързана подкрепа за животни е необходимо да бъдат посочени единствено схемите, за които се иска подпомагане, като в ИСАК съществува улеснено заявяване на всички допустими животни по отделните схеми и не е необходимо изрично изброяване на ушни марки. Важно за коректното въвеждане на предварителните данни е актуализирането на тези, поддържани в информационната система на Българската агенция по безопасност на храните. За схемата за преходна национална помощ за говеда, необвързана с производство, не е необходимо да се посочва животновъден обект, а само желание схемата да бъде включена в заявлението при условие, че кандидатът има сертифицирани данни за животните към референтен период. Подробна информация за схемите за директни плащания е налична в наръчника за кампания 2020, достъпен на следния адрес: https://www.mzh.government.bg/media/filer_public/2020/03/02/narchnik_za_kandidatstvane_za_direktni_plashchaniia-_kampaniia_2020_atLWTJt.pdf.
С цел избягване струпването на земеделски стопани, тези от тях, които не използват СЕУ, могат да подадат заявленията си по електронен път. Стопаните трябва да посочат обработваните от тях площи и отглеждани животни, както и схемите и мерките, за които желаят да кандидатстват. Информацията се изпраща по електронната поща до съответната Общинска служба „Земеделие“, в която се намират площите или където е постоянният адрес на физическите лица/адрес на регистрация за юридическите лица.
На Интернет страницата на всяка Областна дирекция „Земеделие“ е публикуван и нейният електронен адрес. При желание за отдалечена подготовка на заявлението за подпомагане земеделските стопани следва да изпратят на електронния адрес на общинската служба УРН или ЕГН/ЕИК, за което желаят да бъде създадено заявление за подпомагане за кампания 2020. След получаване на е-мейла от ОСЗ осъществяват телефонна връзка с бенефициента за потвърждение за стартиране подготовката на заявлението за подпомагане.
С цел улеснение на земеделските стопани при подготовката на данни за кампанията е възможна предварителна проверка за спазване изискванията за зелени плащания чрез въвеждане на данни в раздел „Полезна информация и справки“, секция „Калкулатори“ на https://seu.dfz.bg/.
Също така стопаните могат да получат информация относно обработваните площи и отглежданите животни и схемите/мерките, и по телефон, като се свържат с ОСЗ по местонахождение на имотите или по постоянен адрес на физическите лица/адрес на регистрация за юридическите лица.
За земеделски производители, които нямат техническа или физическа възможност да използват електронните услуги, предоставяни от ДФЗ-РА, във всички ОСЗ в страната се приемат заявления за подпомагане, при спазване на всички мерки за дезинфекция.
С цел избягване на струпвания на едно място МЗХГ препоръчва очертаването на площи в заявленията за подпомагане за Кампания 2020 да се извършва в една общинска служба. Земеделските стопани могат да въведат данни само на част или на всички ползвани площи по постоянен адрес на физическо лице /адрес на управление на юридическо лице, като по служебен път заявленията ще бъдат изпращани към съответната областна структура на ДФ „Земеделие“.