Започна горещо обсъждане на разпределението на субсидиите по мярката „Ковид-19“

МЗХ

В 10 часа днес започна работната среща между браншовите организации в чувствителните сектори и министър Десислава Танева и нейния екип за разпределението на субсидиите по мярката „Ковид-19“, по която ще бъдат раздадени около 100 млн. лв.

Земеделският министър публикува във фейсбук профила си в края на миналата седмица примерни ставки на подпомагане за плодове, зеленчуци и стопански животни, в това число и пчели – виж ТУК. Специално за зеленчуците ставките са за плащане на декар или на доход, а изборът трябва да бъде направен от браншовите организации.

Агро Пловдив продължи да пита браншовици кой вариант биха предпочели. Какво казаха от Асоциация Български пипер и от Националния съюз на градинарите в България виж ТУК.

По наша информация вчера представители на Министерството на земеделието, храните и горите са посетили пловдивския фермер Красимир Кумчев в стопанството му в село Трилистник, за да обсъдят и с него бъдещите плащания за зеленчуци по мярката „Ковид-19“. Именно Кумчев бе автор на идея за изплащане на субсиидии на база доход. Той представи концепцията си пред премиера Бойко Борисов и пред министър Танева, а накрая и пред журналисти, на 30 април 2020 г. – виж ТУК.

Днес, малко преди началото на работната среща, потърсихме и председателя на Асоциацията на картофопроизводителите Тодор Джиков, за да научим в аванс позицията на този бранш.

Тодор Джиков заяви, че няма по-правилен начин на подпомогане от този на доход, което в конкретното предложение на министър Танева означава 65 лева субсидия на 1000 лева земеделски доход. Според него обаче този начин на подпомагане ще отвори доста работа както на министерството и фонда, така и на НАП при отчитането на фактурите. Това ще изтегли плащането по мярка „Ковид-19“ в началото на следващата година. Браншовикът също така вижда в този начин на подпомагане и възможности за надлъгване на системата. Той посочи, че не е малък броят на по-големите производители, които изкупуват продукция от по-малки, след което я продават на търговци и преработватели от името на своята фирма.

Тодор Джиков допълни, че вижда проблем, ако субсидиите се изплащат на базата на данни за 2019 г. „В декларациите, които сме подали, има обща графа „приходи“, която не може да бъде коректна, ако се съотнесе към ставката на мярка „Ковид-19“ (65 лева на 1000 лв. доход), защото като приходи се отчитат не само продадената продукция, но и различни други приходи от услуги, предотстъпване на земя и т.н. Освен това, ако подпомагането ще е на база резултати от 2019 г., то тогава от мярката ще бъдат изключени стопани, които тази година за пръв път произвеждат зеленчуци. Което е абсурдно и се противопоставя на името на мярката „Ковид-19“.

Според председателя, ако по новата мярка ще се финансират секторите, понесли най-много щети от пандемията, подпомагане следва да получат основно производителите на мляко, цветя и картофи.

По всичко личи, че днешното обсъждане на ставки и начини на плащане, ще е доста разгорещено.

Leave a Comment