Отглеждане на малини под слънчеви панели? В Нидерландия вече го правят

Германска компания инсталира 10 250 слънчеви модула върху малинно поле от 3,2 хектара

В сътрудничество с Университета във Вагенинген, Нидерландия, германската корпорация BayWa планира да проучи как използването на слънчеви панели в земеделските земи може да се комбинира успешно с отглеждането на различни видове плодове.

От BayWa казва, че чрез „блокиране“ на земеделска земя със слънчеви модули, фермерите могат да защитят своите култури от въздействието на екстремни климатични условия, както и да допринесат за опазването на климата, като генерират чиста електроенергия. Това двойно използване на земята – за отглеждане на храна и производство на енергия – има огромен потенциал, особено що се отнася до овощните култури.

малини под слънчеви панелиПаркът за слънчеви модули AgriPV в Бабберих, Холандия, който BayWa изгради в партньорство с холандското си дъщерно дружество, има мощност от 2,7 MW и се състои от 10 250 слънчеви модула в поле от 3,2 хектара малини.

Модулите генерират достатъчно енергия, за да осигурят на приблизително 1250 домакинства зелено електричество, а малините са надеждно защитени от капризите на времето – дъжд, градушка и жеги.

малини под слънчеви панелиЗа проекта BayWa е разработила полупрозрачен тип слънчев модул, който дава достатъчно светлина за реколтата на малина, като същевременно е защитен от екстремно време.

Климатът под слънчевите модули се следи с помощта на сензори, както и здравето на културите и растежа на плодовете.

Доскоро Пийт Албърс, мениджър на малини в Бабберих, разчиташе на конвенционални оранжерии, направени от защитни филми, за да запази насажденията си. Такива тунели обаче трябваше да бъдат редовно разрушавани и изхвърляни на всеки шест години. Сега фермерът ще спести време и пари, а също така ще участва като водеща ферма.

Следващата стъпка е да се проучи влиянието на слънчевите модули върху други видове ягодоплодни култури – червено френско грозде, боровинки, къпини и ягоди (градински ягоди).

Компанията отбелязва, че работи и с производителите на ябълки и круши за разработването на допълнителни пилотни проекти. Целта е по-нататъшно насърчаване на използването на технологията в Европа и демонстриране на това как иновациите подобряват качеството на плодовете и намаляват производствените разходи.

(Източник: www.futurefarming.com)

 

Leave a Comment