Албена Симеонова: Много голяма част от биофермерите не получиха компенсаторни плащания и се отказват

Искаме обща европейска мярка за биологичното производство, защото у нас могат да решат, че не е необходимо площите да достигнат 25% до 2030 г. Искаме финансиране и за преработка

Албена СимеоноваМного голяма част от биологичните производители не получиха компенсаторни плащания по мярка 11 и се отказват от това производство, съобщи днес пред Bloomberg TV Bulgaria Албена Симеонова, председател на Българска асоциация „Биопродукти“.

Тя посочи, че въпреки плана до 2013 г. биологичното производство в страната да заеме 8% от площите, то в момента е едва върху 5 на сто. Симеонова припомни, че ЕК е поставила цел до 2030 г. биопроизводството да обхване 25% от площите в европейските страни.

Европейската стратегията за биологично производство предвижда държавите самостоятелно да определят как да развият биопроизводството, но това не среща одобрението на българската асоциация „Биопродукти“. „У нас могат да решат, че не е необходимо да достигаме 25 на сто от площите.“ Затова според председателя трябва да има обща европейска биологична мярка.

На въпроса дали ако за 10 години биопроизводството в България се увеличи 5 пъти няма да се достигне до пазарен колапс, Албена Симеонова даде пример с доставката на биопродукти на детски градини, училища и социални домове. В Австрия и Германия 20% от общата количество храни представляват биопродукти, в Дания процентът е още по-голям, а у нас едва се преборихме за 5 на сто и това все още не се случва, каза Симеонова. Тя посочи, че ако 10 на сто от продуктите, насочени към детските и социални институции е био, то проблемът със свръх продукцията ще отпадне.

Според председателя на „Биопродукти“ е необходимо специално подпомагане към биопроизводителите, за да създадат собствени преработвателни предприятия. Това би намалило себестойността на биологичната продукция. Тя обясни, че досега за биопроизводителите е било много трудно да участват в мерките за създаване на преработвателни предприятия, защото те са насочени към големите производители. В изискванията е залегнало изискването подобно предприятие да разполага с минимум 10 работници – нещо, което биофермерите не могат да си позволят.

Албена Симеонова обърна внимание и върху несправедливото разпределяне на помощите по мярката за Ковид-19 и по de mininis. От нея са изпаднали производителите на лавандула, на черупкови видове, малките зърнопроизводители. Нима те не пострадаха от кризата, попита тя.

Leave a Comment