Според нова наредба животновъдите ще изпращат проби за зоонози и ще пазят резултатите 3 години

Обнародваната днес Наредба №4 определя реда за надзор и мониторинг на зоонозите

кокошкиОт днес, 6 октомври 2020г., влиза в сила Наредба № 4 за надзор и мониторинг на зоонозите при профилактиката, ограничаването и ликвидирането им. Тя ще се прилага от Министерството на земеделието, храните и горите и Министерството на здравеопазването и техни органи.

Наредбата определя правилата и отговорностите за ограничаване на зоонозни заболявания в животновъдните ферми и за недопускането на заразени хранителни продукти на пазара.

В чл. 7 е посочено, че собствениците на животни, производителите и търговците на фуражи и храни от животински произход извършват мониторинг като вземат проби и ги изпращат за изследване в акредитирани за целта лаборатории; съхраняват документите с резултатите от лабораторните изследвания за срок 3 години от получаване на резултатите и уведомяват БАБХ за резултатите от лабораторните изследвания.

Производителите и търговците на храни трябва да информират Областните дирекции по безопасност на храните (ОДБХ) при всяко съмнение, че пусната от тях храна на пазара създава риск за човешкото здраве. В случай на съмнение за взрив от хранително заболяване се предприемат действията, предвидени в Наредба № 9 от 2011 г. за реда за съобщаване, проучване и регистриране на взрив от хранително заболяване и реда за вземане на проби при провеждане на епидемиологичното проучване.

От своя страна компетентните органи (БАБХ и Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ)) ще извършват епизоотологичен и епидемиологичен анализ, който включва оценка на тенденциите в разпространението на зоонозите, изолирането на техните причинители и тяхната антимикробна резистентност. Те ще изготвят ежегоден доклад за контрол на салмонела и други специфични агенти, причиняващи зоонози, които присъстват в хранителната верига. БАБХ ще изготвя ежегодно информация за резултатите от епизоотологичните анализи и ще я предоставя на Центъра за оценка на риска по хранителната верига (ЦОРХВ). От своя страна ЦОРХВ ще обобщава данните и анализите и ще ги изпраща до Европейския орган за безопасност на храните.

Министърът на земеделието, храните и горите по предложение на изпълнителния директор на БАБХ ще определя със заповед национални референтни лаборатории за диагностика на зоонозите и техните причинители. Лабораториите ще съхраняват щамове от изолираните причинители на зоонози за срок 3 години от тяхното изолиране.

Министърът на здравеопазването ще определя със заповед национални референтни лаборатории в структурата на НЦЗПБ за диагностика на зоонозите и техните причинители и на антимикробната им резистенстност.

А. Зоонози и техните причинители, на които се извършва постоянен мониторинг:

1. бруцелоза и причинители на бруцелоза;

2. кампилобактериоза и причинители на кампилобактериоза; 3. веротоксигенни щамове на E. Coli;

4. листериоза и причинители на листериоза;

5. салмонелоза и причинители на салмонелоза;

6. туберкулоза, причинявана от Mycobacterium bovis;

7. трихинелоза и причинители на трихинелоза;

8. ехинококоза и причинители на ехинококоза.

Б. Зоонози и техните причинители, на които се извършва мониторинг в зависимост от епизоотологичната и/или епидемиологичната обстановка:

1. Зоонози, причинявани от вируси: а) калицивируси; б) вируси, причинители на хепатит А; в) вируси, причинители на грипа (influenza virus); г) вирус на беса; д) вируси, предавани чрез артроподи.

2. Зоонози, причинявани от бактерии и/ или техните токсини: а) борелиоза и причинители на борелиоза; б) ботулизъм и причинители на ботулизъм; в) лептоспироза и причинители на лептоспироза; г) пситакоза и причинители на пситакоза;д) туберкулоза, причинявана от туберкулозни бактерии, различни от Mycobacterium bovis; е) вибриоза и причинители на вибриоза; ж) йерсиниоза и причинители на йерсиниоза.

3. Зоонози, причинени от паразитни агенти: а) анизакидоза и причинители на анизакидоза; б) криптоспоридиоза и причинители на криптоспоридиоза; в) цистицеркоза и причинители на цистицеркоза; г) токсоплазмоза и причинители на токсоплазмоза.

4. Други зоонози и причинители на зоонози.

Leave a Comment