Редуцират тарифните квоти за внос на земеделски продукти от трети страни
Заявления за участие в разпределянето на квотите за 2021 г. се подават от 23 до 30 ноември
По нови правила ще се извършва управлението на тарифните квоти за внос на земеделски продукти от следващата година. За участие в разпределението вносителите трябва да подадат заявления в дирекция „Държавни помощи и регулации“ (ДПР) на земеделското министерство от 23 ноември до 14 часа на 30 ноември 2020 г.
Дирекцията в министерството е изготвила нови указания за вноса на зърно и зърнени продукти, захар, маслиново масло, ориз, консервирани гъби, чесън, говеждо, свинско и месо от домашни птици, мляко и млечни продукти, коноп, яйца и яйчен албумин и на етилов алкохол.
Прочети още: Земята ни е дадена назаем от нашите деца – ето защо правя no till земеделие!
След оттеглянето на Обединеното кралство от Европейския съюз, количествата, за които вносителите могат да кандидатстват за разпределение по тарифните квоти за внос в рамките на СТО, са редуцирани.
Всяка лицензия се издава за конкретен продукт по Комбинираната номенклатура (КН), с определен срок на валидност и за определено количество. За лицензиите, които са издадени по общите условия (извън тарифните квоти, които се администрират чрез МЗХГ), се допуска да бъде осъществен внос на количество с толеранс от 5 % от посоченото в лицензията.
Лицензията за внос AGRIM дава право на конкретен оператор да осъществи внос на определен продукт на територията на Съюза, като в същото време го обвързва със задължението за извършване на вноса, в определения срок на валидност на лицензията и на не по-малко от 95 % от определеното количество по лицензията.
За лицензия за внос на земеделски продукти могат да кандидатстват физически или юридически лица, установени в ЕС.
Вносителите на земеделски продукти, за които се изисква лицензия за внос, се вписват служебно в регистъра в Министерството на земеделието, храните и горите. Вписването на вносителите се извършва предварително или при първото подаване на заявление за издаване на лицензия за внос на земеделски продукти.
За вписване в регистъра на вносителите на земеделски продукти, операторите представят информационна карта по образец, съгласно приложение № 1 на Наредба за условията и реда за издаване на лицензии и сертификати при внос и износ на земеделски и преработени земеделски продукти и контрола върху вноса и износа на земеделски и преработени земеделски продукти; нотариално заверено изрично пълномощно, когато заявлението се подава чрез търговски пълномощник или друг търговски представител или упълномощено лице.
След вписване в регистъра на вносителите, търговският оператор получава идентификационен номер.
Вписването може да се извърши чрез подаване на заявление и съпътстващите го документи по електронен път.
За обезпечаване на изпълнението на задължението за внос на земеделски продукти, вносителят учредява гаранция в полза на МЗХГ (паричен депозит по сметка на МЗХГ или банкова гаранция), в размер, определен от ЕК за съответния продукт и при условия на внос – по общи условия или в рамките на тарифни квоти (Регламент за изпълнение (ЕС) 2016/1239 на Комисията и Регламент за изпълнение (ЕС) 2020/761 на Комисията).