МЗХГ не иска публика от медии при дискусиите за ОСП. Това нормално ли е?
Редно ли е с пресинфо журналистите да научават как върви обсъждането на ОСП, попитахме министерството
А то ни отговори: Всичко е публично
![Десислава Танева](http://agroplovdiv.bg/wp-content/uploads/2020/07/Untitled-310x209.png)
„Дискусиите, водени по време на заседанията на Тематичната работна група за изготвяне на Стартегическия план на България за новия програмен период, са изцяло публични и се провеждат в съответствие с Постановление на Министерски съвет 142 от 2019 г. като същите се отразяват в стенограма, която се качва на сайта в рубриката „ОСП 2021-2027 г.“ след всяко заседание и е достъпна за всички, както и материалите по които обсъжданията са приключили. Достъпът до материалите не е ограничен и всеки представител на медия може да се запознае с обсъжданите теми по време на заседанията, както и с изказванията на заинтересованите страни. Политиката на МЗХГ в лицето на министър Десислава Танева винаги е била насочена към публичност. Именно поради тази причина се публикуват стенограми. След всяко събитие представителите на медиите получават информация за обсъжданите теми, като след това имат възможност да се запознаят и подробно с проведените дискусии от стенограмата.
В заседанията участват повече от 100 представители, както експерти от всички сфери на икономиката и стопанския живот, и обществени организации с нестопанска цел съгласно Заповед за сформиране на Тематична работна група за разработване на Стратегически план за развитие на земеделието и селските райони за програмен период 2021-2027 г., така и представители на браншови организации.
На заседанията на ТРГ участие освен посочените във заповедта взимат и Фондация Биоселена; Национална асоциация на зърнопроизводителите; Национална асоциация “Зелена Сърница”; Българска асоциация „Биопродукти“, Национална овцевъдна и козевъдна асоциация и Добруджански овощарски съюз, Българска камара на месодайното животновъдство, Българска асоциация на производителите на оранжерийна продукция, Национален съюз на говедовъдите, Национален съюз на градинарите, Национална асоциация на местните инициативни групи в България, СНЦ „Българска асоциация на търговците на агротехника“, Българска асоциация на собствениците на земеделски земи, Национална асоциация на местните инициативни групи в България, Българска асоциация на кредитните кооперации и организациите за микрофинансиране, СНЦ Национален съюз на зооинженерите в България.
С обнародваното в Държавен вестник на 28 октомври 2020 г. изменение на Постановление № 142 на Министерския съвет от 2019 г. за разработване на стратегическите и програмните документи на България за управление на средствата от фондовете на Европейския съюз за програмния период 2021 – 2027 г., се осигурява широко участие на заинтересовани страни в процеса по програмиране на Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони. С извършените промени се допуска в тематичната работна група за разработване да бъдат включени като членове на ТРГ юридически лица с нестопанска цел, осъществяващи дейност в частна полза и кооперативни съюзи. Срокът за подаване на документи е 19 ноември като след приключване на процедурата Заповедта за сформиране на Тематична работна група ще бъде изменена. Целта с включване на повече браншови организации е да бъде изготвен балансиран стратегически документ, който ефективно да отразява и адресира потребностите и приоритетите от финансиране, както в земеделския сектор, така и в хранително-вкусова промишленост.
Участниците в ТРГ нямат забрана да представят в публичното пространство тезите си. Това е видно и от множеството интервюта и коментари с различни представители на бранша в медиите.“
Много правилна е позицията на министър Танева!!