Нова лозаро-винарска мярка ще информира какво е отговорно пиене на вино с проекти до 2 млн. лв.
Субсидията може да достигне до 80% при разрешение от ЕК
Нова мярка по лозаро-винарската програма, наречена „Информиране в държавите членки“, предвижда мащабни реклами относно информирането на потребителите за отговорната консумация на вино и за специфичните качества на вината със защитено наименование за произход (ЗНП) и защитено географско указание. Мярката е подробно представена в обнародваните днес промени на Наредба №6 от 2018 г. за предоставяне на финансова помощ по Националната програма за подпомагане на лозаро-винарския сектор през 2019-2023 г.
Мярката ще подпомага провеждането на информационни кампании в медиите, чрез брошури, билбордове и др., чрез интернет, чрез дегустации, семинари, участия в изложения и други.
Всички тези дейности могат да се изпълняват на публични мероприятия с национално или европейско значение. Мероприятия от национално значение са такива, на които участват представителите на лозаро-винарския сектор от най-малко три винарски района в страната, а мероприятия с европейско значение – на които участват представители от най-малко две държави членки.
Няма да се подпомагат проекти и дейности, получили финансиране по национални и регионални кампании и по Регламент (ЕО) № 3/2008 на Съвета от 17 декември 2007 г. относно действията за информиране и насърчаване, свързани със селскостопанските продукти на вътрешния пазар и в трети страни.
За финансиране по мярката могат да участват признати организации на производители на лозаро-винарски продукти и асоциации на организации на производители на лозаро-винарски продукти, междупрофесионални организации по Закона за виното и спиртните напитки, професионални организации с не по-малко от двегодишна история и други.
Срокът за изпълнение на проектите не може да надхвърля 3 години от датата на сключване на договора за предоставяне на финансова помощ на одобрения кандидат.
Максималният размер на финансовата помощ от ЕФГЗ по мярката е до 50 на сто от стойността на допустимите разходи. В допълнение към помощта и след одобрение от страна на Европейската комисия може да се предоставя и държавна помощ до 30 на сто от стойността на допустимите разходи.
Стойността на един проект не може 700 000 лв. годишно и 2 000 000 лв. за 3-те години на изпълнение.
Дейности, свързани с вина без ЗГУ и ЗНП, могат да получат само финансова помощ от ЕФГЗ до 50 на сто от стойността на допустимите разходи и нямат право на държавна помощ.