Страните от Централна и Източна Европа откриват магазин за селскостопански стоки в Китай
Производителите ще определят цените на стоките и чрез софтуер ще следят продажбите им
Физически магазин, опериран от китайска компания, с подкрепата на Центъра за насърчаване на сътрудничеството в областта на селското стопанство между Китай и страните от Централна и Източна Европа (ЦНСССКЦИЕ), се предвижда да отвори врати на територията на един от водещите университети в Нинбо. Целта е да се създадат условия вносители и дистрибутори от цялата провинция Джъдзян да се запознаят с продукция на експортно ориентирани фирми от Централна и Източна Европа. „Освен постоянно действащата експозиция в открития преди две години павилион, през 2021-а се надяваме да заработи и търговски обект, в който реално ще се предлагат продукти, след практически прекъснатата търговия, поради липсата на пътувания през 2020 г.“, смята директорът на Центъра Васил Гелев. Физическият магазин ще даде обективна обратната връзка, а информацията ще покаже какви са отношението, очакванията и препоръките на потребителите и вносителите към продукта Това ще улесни контактите между производителя в ЦИЕ и крайния потребител в Китай.
Анализът на Центъра показва, че усилията трябва да се насочат към по-млади потребители, във възрастта 18-25 години, защото те са любопитни към стоки, които не познават, каквито са продуктите от ЦИЕ, интернационално ориентирани са и са склонни да експериментират.
Търговският обект ще съкрати веригата на доставките – предпоставка за успех в Китай, защото създава възможност производителят сам да определя продажната цена на продукта си без спекулативно покачване на цените, когато в дълга верига на доставки всяка звено добавя печалба.
През 2020 г. ЦНСССКЦИЕ разработи софтуер за следене на складови наличности, който да гарантира, че няма да има злоупотреби с продажбата на стоките. В реално време ще се вижда кои от предложените продукти, в какво количество и за каква цена, са продадени в Китай. Софтуерът дава възможност производителят да определи конкретни количества, които да се съхраняват в логистичния хъб на Центъра в Пловдив, и при заявка да бъдат насочени към китайския пазар. Едва след поръчка за доставка ще започва оформянето на митническата документация, спедиция, последващ внос в КНР и пр., за да протичат регулирано процесите с вносно-износните операции.
Софтуерът е унифициран и може да бъде използван както за внос на стоки от България в Китай, така и за внос в Северна Македония, примерно, защото страни, които не са членки на ЕС се сблъскват с такива трудности – предварителна подготовка на определен набор от документи, който да отговаря на изискванията на съответната приемаща страна. Наличието на софтуер в голяма степен подпомага и облекчава търговията, създава нови възможности хората да общуват помежду си на базата на документи, а не на имейли, при които езиковата бариера понякога пречи на комуникацията и страните не могат да се разберат кой документ как да бъде изпратен.
Софтуерната система ще администрира екипът на ЦНССКЦИЕ.