Биологично отглежданите резене, кориандър и бял трън няма да се подпомагат по мярка 11 (обновена)

Стопанства с био площи до 50 хектара ще получават пълно подпомагане, а за площи над тези ставката ще е 5% от основната без да има таван

Текстът, който ще прочетете по-долу, е подготвен на база на стенограма от заседание на Комитета по наблюдение на ПРСР, проведено през януари 2020 г. Стенограмата обаче е качена на 13 януари 2021 г. на страницата на МЗХГ  – виж ТУК, което говори за бързината, с която се публикуват разискванията по предложените изменения в Програмата за развитие на селските райони. След като от министерството на земеделието ни обърнаха внимание, че пишем за предложения отпреди година, които не са приложени, въпреки че са „гласувани“ от Комитета, отначало решихме да свалим текста. По-късно обаче решихме, че може би е важно за читателите ни да се запознаят с водения дебат, нищо че се е случил преди година. 

coriandrum-sativum-ha-pdrobot-bСертифицираните като биологично отглеждани билки резене, кориандър и бял трън няма да се подпомагат по мярка 11 от ПРСР 2014-2020 г.

Това се разбира от последно публикуваните стенографски протоколи от заседанието на Комитета по наблюдение, проведено на 15 януари.

Предложението е на земеделското министерство и е представено от зам.-министър Лозана Василева. Тя посочва, че анализът и резултатите показват, че нивата за подпомагане на културите бял трън, кориандър и резене от групата на ароматните и медицинските растения са завишени.

Албена Симеонова като представител на Фондация за околна среда и земеделие е против предложението, тъй като повече от 30 членове на Българска асоциация „Биопродукти” произвеждат тези култури, добиват реколта и имат не лош пазар. В тази връзка, тя призова за едно справедливо подпомагане на българските биопроизводители като не отпада нито една култура, а се сложи ограничение от 50 ха, а над него да има намаляваща ставка, която е 10% от плащането до 50 ха.

Веселина Ралчева, която представлява асоциация Биопродукти, допълва, че проучвания и анализи относно трите култури – бял трън, резене и кориандър, показват, че има много малки билкопроизводители (до 50 ха) и че има сериозен интерес към сушен цвят от тази продукция. Тези дребни производители се опасяват, че ако 3-те култури не бъдат подпомагани, ще прекъснат биологичната си сертификация и ще загубят пазарите си, а изградените преработвателните предприятия ще загубят своите доставчици на продукция. Г-жа Ралчева допълва, че според данните за цялата група етерично-маслени култури, производителите до 50 ха са много и сравнително много малко са средствата в тази част, докато в групата на едрите – над 100 и дори над 500 ха, има по един производител.

Ивайло Тодоров от АЗПБ също подкрепя неизваждането на резене, кориандър и бял трън от списъка за подпомагане по мярка 11.

Въпреки изказванията в подкрепа на трите етерично-маслени култури, зам.-министър Лозана Василева заявява, че предложението за изключването им остава, тъй като анализът показва, че те са надценени, а освен това по информация от Дирекция „Биологично земеделие“ в МЗХГ има проблеми при проверките на стопанства, отглеждащи големи площи с тези култури.

Основната дискусия в подпомагането на биологичните стопанства е друга и касае размера на площите, за които може да се заявят субсидии, и намалящата ставка над определен праг.

Първоначалното предложение на МЗХГ е подпомагането на полските и ароматните групи култури да е в размер на 100% от изчислената ставка за първи 50 ха от стопанството, а за площите над 50 ха, да не се предоставя подпомагане.

Според други участници ставката над 50 ха трябва да има и тя да е силно редуцирана – 10% от основната.

Окончателният компромисен вариант на предложение на УО е за площи над 50 ха ставката да е намаляваща и да е в размер на 5%, което се одобрява от участниците в заседанието.

От министерството посочват и някои данни за заявените площи за Кампания   2019 г. по мярка 11. Те показват, че кандидати със стопанства над 100 ха (едрите стопанства) заявяват 80% от полските култури като биологични, 62% като ароматни и медицински култури и 65% като постоянно затревените площи. Анализът показва също, че кандидати получават подпомагане за постоянно затревени площи, без да обвързват биологичните си пасища с отглеждане на биологични животни. В тази връзка УО, съгласувано със заинтересованите страни, предлага да не се предоставя възможност да се заявяват постоянно затревени площи без биологични животни, а да има обвързване, а именно – една животинска единица на 2 ха, като животните следва да бъдат сертифицирани.

 

 

Leave a Comment