Йордан Кръстанов, коалиция ГЕРБ-СДС, ще работи за падане на акциза върху природния газ за фермерите
Първомайските оранжерии произвеждат биологична продукция без да са сертифицирани и нямат проблем с реализацията на зеленчуците
Вчера Йордан Кръстанов от СДС, който е кандидат за народен представител от коалицията ГЕРБ-СДС и е трети в листата за 17 избирателен район – област Пловдив, посети оранжериите „Грийнс“ в град Първомай.
Кръстанов е втори мандат председател на Българската асоциация на производителите на оранжерийна продукция (БАПОП) и също е оранжериен производител в село Синитево.
Той е член на СДС още от 1990 г., бил е областен координатор за Пловдив, Пазарджик, Смолян, Габрово и Велико Търново и заместник-главен секретар на Съюза на демократичните сили.
Двамата с Йордан Балабанов, управител на оранжерийният комплекс, обсъдиха болната тема за акциза върху природния газ, заплащан от производителите, които го ползват за отопление.
Йордан Кръстанов заяви, че в новия парламент ще работи за освобождаването на фермерите от плащането на акциз върху газа. „Торовите заводи в страната вече не заплащат този косвен данък. Той трябва да отпадне и за нас“, каза кандидатът за народен представител. От 5 години земеделските производители в страната получават държавна подкрепа, с която им се приспада акцизът върху газьола, използван за производствена дейност. Оранжерийните производители не могат да се възползват от нея и, за да бъде справедливо спрямо тях, държавата трябва да ги освободи от акциза върху газа.
Акцизът върху природния газ отначало бе символичен – под 1% от стойността на енергийната суровина. Впоследствие обаче започна да се вдига – малко по малко – и вече е 8%. От година стойността му е 2,16 лева при 26 лева цена на един мегаватчас, посочиха двамата оранжеристи.
Освен това доставчиците на природен газ настояват оранжерийните производители да заплащат авансово потреблението за следващия месец според количеството, което заявяват. Ако употребят по-малко от заявената доставка, плащат глоба. Ако изразходват повече, също плащат глоба. Което е крайно несправедливо спрямо тях, защото потреблението на газ зависи преди всичко от температурите навън, които няма как да се предскажат със сигурност, обясни Йордан Кръстанов.
„Преди години от оранжерийната асоциация информирахме Даниела Бобева, която бе вицепремиер при правителството на Пламен Орешарски, за този проблем. Тя не можеше да повярва, че доставчиците практикуват този начин на плащане и обеща да премахне схемата. Но нищо не успя да направи“, припомни си Йордан Кръстанов.
Той добави още, че като депутат ще работи за повишаване на подкрепата за стопаните на зеленчуци и плодове. „Обвързаното подпомагане и държавните помощи покриват до 50% разходите на животновъдите. Докато за сектор Плодове и зеленчуци подкрепата е значително по-ниска. При оранжерийното производство например средствата, обвързани с производство, финансират около 5 процента от разходите“, каза той. И добави, че няма против помощите за животновъди, но ще настоява плодовете и зеленчуците да се подпомогнат по-сериозно.
Друго, за което ще настоява, е чрез инвестиционните мерки и схеми, да се даде възможност за възстановяване и модернизиране на земеделски съоръжения.
Големият оранжериен комплекс в град Първомай няма проблеми при реализацията на зеленчуковата продукция. Тя е желана както от големите търговски вериги у нас, така и от търговци в други европейски държави, разказа за „Грийнс“ управителят Йордан Балабанов.
Причините са две: Количествата са големи, тъй като комплексът е разположен върху 240 декара. Освен това все по-стриктните от страна на търговците анализи за съдържанието на пестициди, показват, че тук няма и следи от продукти за растителна защита.
„Не прилагаме химическа растителна защита вече 8 години. С вредителите се справяме като използваме биологични агенти за борба с трипс, акари, доматен миниращ молец. Срещу болестите използваме одобрени за биологичното производство продукти“, обясни управителят Йордан Балабанов.
Въпреки това оранжерийното стопанство не може да се сертифицира като биологично, тъй като растенията са върху хидропоника. Според европейските правила биологичното производство е възможно само когато растенията се отглеждат по естествен път в почва.
Въпреки че краставиците и доматите на първомайския комплекс се предлагат като конвенционални, търговците ги търсят и са готови да сключват договори за доставки с месеци напред.
„В момента в България има много гръцки краставици, произведени на присадка, и затова – безвкусни. Въпреки че потребителите не ги харесват, веригите ги внасят, защото са евтини. При тях всичко е въпрос на изгодни сделки. Гръцките производители нямат нашите разходи за отопление и себестойността на краставиците е ниска. Те могат да свалят цените у нас колкото си искат, ние също сваляме, за да сме конкурентни, докато в един момент не се окажем на ръба да продаваме без печалба. Големият проблем е в това, че на границата търговците внасят ДДС върху измислена фактурирана цена от 10 евроцента за кило гръцки краставици, което увеличава натискът върху българските производители“, коментира Йордан Балабанов.