Доклад на ООН: Най-богатите в света (1%) произвеждат двойно повече въглероден диоксид от най-бедните (50%)

Заможните по света трябва коренно да променят начина си на живот, за да се справим с изменението на климата, се казва в доклад на ООН

джип SUVСпоред доклад на ООН най-богатите 1% в света произвеждат двойно повече от комбинираните въглеродни емисии от най-бедните 50%.

Докладът настоятелно призовава правителството на Обединеното кралство да отмени решението си за отмяна на митата за въздушни пътници при двупосочните полети в Обединеното кралство.

И иска министрите да възстановят схемата за безвъзмездна помощ за зелени домове, от която се отказаха наскоро.

Документът е дошъл от базираната в Обединеното кралство Комисия за устойчиво развитие на Кеймбридж за мащабиране на поведението.

Това е панел от 31 индивида, които изучават поведението на хората, свързани с околната среда. Те бяха натоварени да намерят най-ефективния начин за увеличаване на действията за справяне с въглеродните емисии.

Критиците им казват, че най-добрият начин за по-бързо намаляване на емисиите е чрез технологични подобрения, а не чрез мерки, които биха се оказали непопулярни.

Но водещият автор на доклада, проф. Питър Нюел от университета в Съсекс, заяви пред BBC News: „Ние сме изцяло за технологичните подобрения и по-ефективните продукти – но е ясно, че са необходими по-драстични действия, тъй като емисиите продължават да се увеличават.

„Трябва да намалим прекомерното потребление и най-доброто място да започнем е при прекомерното потребление сред замърсяващите елити, които допринасят много повече за увеличаване на въглеродни емисии.

„Това са хора, които летят най-много, карат най-големите коли и живеят в най-големите домове, които лесно могат да си позволят да отопляват, така че те обикновено не се притесняват дали са добре изолирани или не.

„Те също са от хората, които наистина биха могли да си позволят добра изолация и слънчеви панели, ако искат.“

Проф. Нюел каза, че за справяне с изменението на климата всеки трябва да се чувства част от колективни усилия – така че това означава, че богатите консумират по-малко, за да дават пример на по-бедните хора.

Той продължи: „Богатите хора, които летят много, може да си помислят, че могат да компенсират емисиите си чрез схеми за засаждане на дървета или проекти за улавяне на въглерод от въздуха. Но тези схеми са силно спорни и не се доказват с времето.

Заможните, каза той, „просто трябва да летят по-малко и да карат по-малко. Дори да притежават електрически SUV, това все още е източване на енергийната система и всички създадени емисии, което прави автомобила на първо място ”.

Неотдавнашният доклад на климатичната асамблея на Обединеното кралство, например, предлага поредица от мерки, насочени към въглеродно интензивно поведение, като например отказ или намаляване на консумацията на месо и млечни продукти; забрана на най-замърсяващите джипове; и налагане на такси за чести полети.

По-бедните държави като Индия постоянно твърдят, че трябва да им се позволи да увеличат замърсяването си, тъй като то е много по-ниско на човек, отколкото емисиите от богатите нации.

Въпросът е част от заплетения гоблен на преговорите зад климатичната среща на върха през следващата седмица, организирана от президента Байдън, и срещата на върха за климата в Обединеното кралство, планирана за ноември

Leave a Comment