На европейския пазар старата пшеница се търгува за € 237, новата за 207. Рапицата е супер скъпа
Китай е гладен и цените растат. В САЩ и Канада е сухо и студено, което също допринася за вдигане на котировките
Европа
Вече е очевидно, че зърното в света е оскъдно. Това важи за текущия сезон, но и за следващата реколта. Изводът идва от цените на фючърсния пазар: Пшеницата, миналогодишна реколта, се повиши в края на миналата седмица на европейската платформа Matif до 237 евро на тон. Новата реколта струва солидните 217 евро на тон – повече от всякога. Цените на рапичното семе скачат с 29 евро до 591 евро на тон. Черното маслодайно семе никога не е било толкова скъпо! А новата реколта се търгува на 506 евро на тон, съобщава анализ на немското издание Agrsrheute.
Европейските цени на царевицата също следват стръмни изкачвания. Те се покачват до 232 евро за старата реколта и до 207 евро на тон за следващата. На пристанището за износ в Хамбург хлебната пшеница струва 245 евро на тон в четвъртък, а фуражният ечемик се котира на 207 евро.
Европейският пазар се задвижва от донякъде изненадващото покачване на цените в САЩ.
САЩ
Постоянно студеното време в големи части на САЩ вероятно ще забави покълването на новопосятата царевица. Американското министерство на земеделието заяви в своя доклад за напредъка на културите, че до неделя са засяти едва 8 процента от царевицата и 2 процента от соята. 19 процента от пролетната пшеница вече е в земята, но при трудни условия.
Екстремната суша в северните райони на САЩ и Канада създава проблем при засяването на пролетна пшеница. Без малко влага засятото зърно няма да покълне. Прогнозата за времето продължава да показва почти никакъв дъжд за целия регион – с изключение на няколко малки области в югоизточните части в Канзас и Оклахома.
Китай
Правителството на Китай публикува насоки, насочени към намаляване на царевичното и соевото брашно в фуражите за свине и птици. Причината: постоянната липса на фураж е повишила цените, особено на царевицата, но също така и на соята и пшеницата – и е направила животновъдството изключително скъпо.
На китайската фючърсна борса в Далиан в момента се търгува царевица за 2746 юана за тон – това е 357 евро за тон. Соята се котира на 4158 юана, което е 540 евро на тон. Пшеницата струва 2654 юана (345 евро) на борсата в Джънджоу и все още е по-евтина от царевицата.
Китай консумира над 200 милиона тона царевица като фуражи, 35 милиона тона пшеница и 100 милиона тона соя всяка година. Поради острия недостиг на фураж, китайският внос на царевица се е увеличил над два пъти до нов рекорд от 24 милиона. Към това се добавя вносът на почти 11 милиона тона пшеница и 100 милиона тона соя.
Китайските производители на фуражи вече са заменили скъпата царевица за по-евтини алтернативи, особено пшеница, но и с други вносни фуражни зърна – като ечемик и сорго. Анализаторите смятат, че продължаващият недостиг вероятно ще има осезаемо въздействие върху китайския и световния пазар на зърно.
Бразилия
Втората реколта от царевица в Бразилия (Safrina), която се произвежда основно за износ, е във фокуса на пазарите от седмици. Засява се след реколтата от соя – и това беше много по-късно от обичайното тази година. Според анализатори това увеличава вероятността царевицата да бъде повредена от суша и реколтата да бъде по-малка от очакваното поради много голямата площ на обработка.
Освен това реколтата пристига на световния пазар много по-късно. Около 15 процента от втората реколта на царевица в Бразилия се отглежда в Парана. Към началото на тази седмица само 62 процента от царевичните растения в южната държава са в добро състояние, в сравнение със 76 процента предишната седмица и 92 процента преди две седмици.
Бразилският земеделски орган CONAB оцени втората реколта царевица през април, поради разширяването на отглеждането на повече от 1 милион хектара, на 82 милиона тона – в сравнение със 75 милиона тона през предходната година. Но това определено не е последната дума, защото растенията все още са само в земята.