Тютюневият бранш вдигна блокадата от Дунав мост

Министър Греков разясни, че нито една държава в ЕС няма да получи евросубсидии за тютюна
протест гори бали тютюн

Протестът на тютюнопроизводителите продължи около час
Снимка на в. Сега

Кратко продължи блокадата на Дунав мост при Русе, организирана от тютюнопроизводители и зеленчукари. Движението бе спряно за малко повече от час тази сутрин в 9.45 часа. Тютюнопроизводителите негодуваха от това, че България не е успяла да защити интересите на 200 000 заети в сектора през следващия програмен период и те няма да получат европейско подпомагане. Производителите на зеленчуци и плодове пък настояват за конкретни мерки, с които да се подпомогне българската продукция. Протестиращите запалиха бали с тютюн и изсипаха няколко кашона с домати на кръговото движение пред Дунав мост. В това време пристигнаха от София земеделският министър проф. Димитър Греков и заместникът му Бюрхан Абазов.

„Дойдохме в Русе за да се срещнем с проблемите, а не да погасяваме стачки“, каза проф. Греков. Той бе посрещнат с  „У-У”. „Не само България, а всички страни-членки на Европейския съюз няма да получават европейски средства за производство на тютюн след 2014 г.“, каза по-късно в областната управа на Русе министърът. Там той проведе разговор с контактни групи на протестиращите. „Въпреки усилията на МЗХ и подкрепата на Европейския парламент в целия Европейски съюз се прекратява възможността за подпомагане на тютюнопроизводството чрез директни плащания. Основната причина за това е политиката на страните-членки в ЕС в подкрепа на борбата с тютюнопушенето и опазване на здравето на хората“, информира министърът. Той посочи, че тютюнопроизводството засяга много семейства, в България са регистрирани 31 хил. земеделски производители на тютюн, затова държавата ще продължи подкрепата.

Министърът заяви, че зеленчуко- и плодопроизводството и животновъдството, че ще бъдат приоритет за страната ни. През следващия програмен период от 2014 до 2020 година ще бъдат отпускани приоритетно по около 100 милиона лева годишно за трите бранша. Това са 13 процента, от близо 900 –те милиона евросубсидии, които европейската комисия ни разрешава да харчим приоритетно, заяви Димитър Греков.

Димитър Греков призова зеленчукопроизводителите да се обединяват в организации на производителите на плодове и зеленчуци, за да са легитимирани и да получават по-голямо подпомагане.  

 

 

 

Leave a Comment