Португалски ферми за плодове пламнаха от Ковид-19 и скандали, свързани с мигранти берачи
Според колективния трудов договор фермерите трябва да осигурят минимум 665 евро месечна заплата, която се одобрява от работниците от Индия и Непал
Въпреки че броят на заразените с Ковид-19 падна рязко в Португалия, но в един отдалечен край на страната пролетта засили пандемичното изпитание.
Властите наложиха санитарен възел около села близо до югозападния град Одемира, за да овладеят нивата на заразяване, които са достигнали почти 30 пъти над средното ниво.
Епидемията е съсредоточена сред мигранти във ферми, пристигнали предимно от Южна Азия, за да работят в процъфтяващите стопанства за меки плодове в Португалия, съобщава Политико.
Ковид-19 премина през отеснелите помещения за мигрантите и полицията блокира селата. След едноседмична пълна блокада служителите започнаха да позволяват на хората да преминават през бариери за работа, но само при отрицателни тестове за коронавирус.
Внезапният медиен фокус подчерта тежкото положение на селскостопанските работници мигранти в Португалия, като породи обвинения в трафик на хора и робство.
Обявявайки карантинните мерки, министър-председателят Антонио Коста заклейми условията на живот на мигрантите като „неприемливо нелепи“ и „свръх пренаселени“.
„Ще сложим край на тази пренаселеност, защото това е огромен риск за общественото здраве, както и явно нарушаване на правата на човека“, каза Коста на пресконференция.
Руи Рио, лидер на консервативната опозиция, отиде по-далеч. „Португалия има всички основания да се срамува от подобна ситуация“, каза той в телевизионно интервю . „Там нямаме робство, както преди 200 години, но почти имаме робство.“
Горещата точка с Ковид-19 обхваща див участък от Атлантическия бряг на 200 километра южно от Лисабон. Одемира е красив, бял град в центъра на най-голямата по площ община в Португалия, чието население е от едва 26 000 души.
Официално това включва 9615 чуждестранни жители, предимно непалци и индийци. Но кметът Хосе Алберто Герейро казва, че тези цифри трябва да се увеличат с най-малко 3000 по време на пиковете при прибиране на реколтите.
Работниците мигранти са необходими, за да берат плодове, които са твърде деликатни за механизирано прибиране. Подобреното напояване, съчетано с климат в калифорнийски стил, превърна Одемира в център за отглеждане на зеленчуци, билки, цветя и преди всичко червени плодове.
В Португалия износът на малини, боровинки, къпини и касис са нараснали осем пъти през последните 15 години, като са донесли 247 милиона евро през 2020 г. и са привлекли инвестиции от световни градинарски гиганти.
Водещи производители на плодове категорично отричат злоупотреби спрямо мигрантите.
„По-голямата част от компаниите спазват правилата“, каза Луис Мескита Диас, президент на асоциацията на производителите на AHSA. „Има някои изключения, които са сериозни и трябва да бъдат наказани, но това не трябва да хвърля вина върху целия сектор.“
Мескита Диас каза, че членовете на неговото сдружение плащат заплати в съответствие с колективните трудови договори, сключени с португалските синдикати. Това означава, че те трябва да спазват месечната минимална заплата от 665 евро.
Тези договори редовно се разглеждат от международни клиенти, включително големи вериги супермаркети, за да се гарантира спазването на трудовите стандарти, настоя той.
Преди пандемията повечето мигранти изглеждаха доволни от условията си на живот и труд, показва проучване, публикувано миналата година с подкрепата на Висшата комисия за миграция на Португалия.
Социалистическото правителство на Португалия заяви, че засиленият надзор не е успял да открие нередности със статута на мигрантите.
Властите на място обаче твърдят, че злоупотребите се увеличават през последните години. Полицията разследва предполагаеми случаи на трафик на хора и експлоатация на нелегален труд.
От 2018 г. имиграционната служба съобщава, че е задържала 11 заподозрени и е открила 134 жертви на трафик в района на Алентежу, който включва и Одемира. Длъжностни лица смятат, че мрежите за трафик работят под прикритието на законните потоци на селскостопанска работна ръка, за да привличат имигранти незаконно.
В подкрепа на подобни твърдения миналогодишното проучване установи, че много азиатски мигранти плащат на посредници над 10 000 евро, за да пътуват до Португалия. Местните бизнес лидери съобщават, че посредниците им предлагат хиляди евро в замяна на наемане на мигранти.
Престъпните мрежи може да използват либерализация на имиграционните закони през 2017 г., което улесни мигрантите да получат законно местопребиваване и в крайна сметка португалско гражданство, което им позволява да се движат свободно в рамките на Европейския съюз.
През 2016 г. броят на чуждестранните жители е нараснал с 2,3%, през 2019 г. темпът на растеж е 22,9% . Имиграцията от Индия и Непал нараства, което ги прави втората и третата държава на произход за мигранти в Португалия извън ЕС, след Бразилия.
Португалия има дълга история на миграционни връзки с Индия, свързана с нейното колониално минало.
През последното десетилетие обаче броят на индийците в Португалия се е увеличил повече от четири пъти, според официалните данни . Непалската общност е нараснала от 42 през 2005 г. до почти 17 000 през 2019 г.
Макар да обещава да предприеме мерки срещу злоупотребите, правителството иска да държи вратите отворени за новодошлите.