JRC: Румъния и България ще са с най-големи загуби заради сушата, ако не действат
При липса на действия за ограничаване и адаптиране към изменението на климата, въздействието на сушите върху европейската икономика може да достигне над 65 милиарда евро годишно до 2100 г., според проучване на JRC – изследователският център към Европейската комисия, публикувано наскоро в Nature Climate Change.
Изследователите разработиха нов метод за моделиране на суша, за да определят количествено потенциалните въздействия в европейските региони. Те откриха най-голямото нарастване на загубите от суша в южните и западните части на Европа, където условията при увеличаване на средната температура с 4 ° C биха могли да намалят регионалното икономическо производство с 10%.
Без действия икономическите разходи като дял от БВП до 2100 г. могат да достигнат 0,3% в Румъния и 0,24% в България – двете страни с най-високите прогнозирани загуби в ЕС. Въздействието върху европейските държави може да бъде намалено с 40% -60% с подходящи мерки за смекчаване и адаптиране.
Като дял от общия БВП на страните от ЕС и Великобритания, загубите от суша са повече от два пъти годишните 9 милиарда евро разходи за суша днес: 0,15% от общия БВП, в сравнение с 0,07% днес. Повечето от тези въздействия могат да бъдат избегнати чрез намаляване на въглеродните емисии, за да се запази глобалното затопляне доста под 2 ° C до края на века, и чрез увеличаване на устойчивостта на чувствителните към суша сектори.
Изменението на климата ще доведе до по-чести и интензивни суши в южните и западните части на Европа. Това ще доведе до по-големи щети за икономическите сектори, които зависят от наличието на вода, като земеделие, производство на енергия и обществено водоснабдяване.
Действия за намаляване на въздействието на сушата
Констатациите от проучването могат да помогнат за насочване на регионалните инвестиции в ЕС за справяне с неравномерната тежест от въздействието на сушата и разликите в капацитета за адаптация. Проучването препоръчва насочване към мерки за адаптация в чувствителни към суша региони и сектори, като:
- увеличаване на естествения капацитет за задържане на речните басейни, създавайки условия за съхранение на водата
- практики за опазване на водата и за спестяване на вода;
- подобряване на ефективността на използването на вода в производството на електроенергия и промишлеността;
- развитие на устойчиви на стрес култури за повишаване на стабилността на добива при условия на недостиг на вода.
Допълнителните мерки за намаляване на въздействието на сушата включват икономическа диверсификация, застраховане и други пазарни инструменти, мрежи за социална сигурност, мониторинг и събиране на данни и системи за ранно предупреждение и предупреждение. Службата за управление на извънредни ситуации COPERNICUS (CEMS) дава информация за сушата в реално време чрез Европейската обсерватория за суша (EDO). Обсерваторията ще бъде разширена с оценка на риска от суша в рамките на проекта „EDO за устойчивост и адаптация“ (EDORA), който има за цел да подобри устойчивостта и адаптацията към суша в държавите-членки на ЕС.