Браншовици са убедени, че по Плана за възстановяване „Напоителни системи“ трябва да се финансира
Подмярка 4.2 няма да се отвори преди да се е затворила подмярка 4.1
„Напоителни системи“ЕАД трябва да получат заложените в Плана за възстановяване и устойчивост средства (847,5 млн. лв.), за да възстановят поливните и отводнителни системи в страната. „Това е базисно решение, ако искаме да напояваме земеделските култури“, каза Димитричка Търпанова от Дунавския овощарски съюз. Около това мнение са се обединили и другите браншовици в сектор Плодове по време на онлайн срещата със земеделския министър Христо Бозуков вчера.
Планът за възстановяване и устойчивост е бил една от темите, които множество представители на браншови организации са повдигнали пред министъра.
Какво наскоро Агро Пловдив разказа, по време на единственото обсъждане на плана в Комисията по земеделие в 45-то Народно събрание множество земеделци бяха категорични, че въпросните стотици милиони ще бъдат похабени, ако са на разположение на държавното дружество. Вчерашната среща обаче е показала обрат в мнението им.
Димитричка Търпанова поясни, че в Североизточна България има напоителна мрежа, която е занемарена и не се ползва. Ако се възстанови, за големи групи земеделци проблемът с доставката на вода ще отпадне и поливното земеделие – толкова необходимо в условията на глобално затопляне – ще бъде решен. „Преди се е поливало от Силистра до Кубрат“, даде пример тя.
Министър Бозуков е приканил браншовите организации да изпратят предложенията си относно Плана за възстановяване и устойчивост до министерството, за да бъдат обсъдени от експертите. Едно от исканията на земеделците ще е да се запознаят с конкретните намерения на „Напоителни системи“ относно бъдещите инвестиции по плана – къде и какво ще бъде възстановено, подменено, модернизирано, за да има яснота как ще се похарчат определените 847,5 милиона лева.
Някои от браншовиците са поискали да бъде преустановен приемът по подмярка 4.1, но министър Бозуков е заявил, че на този етап това няма как да се случи. Невъзможно е и да се променят и насоките към подмярката, след като тя вече е стартирала и има, макар и малко (3), подадени проекти. Реален е шансът обаче приемът да бъде удължен с месец-два.
Нова работна група ще разгледа насоките по мярка 4.2 и е възможно те да претърпят корекции, е станало ясно на срещата.
Със сигурност няма да има препокриване на сроковете за прием на мерки 4.1 и 4.2. След като се затвори подмярка 4.1, ще започне приемът по преработвателната мярка 4.2, е обещал министърът.
От Дунавския овощарски съюз ще предложат и тази година да има многодневни трудови договори, за да се избегне бумащината.
Съюзът ще настоява през юли, когато е ясно колко е остатъчният бюджет по държавната схема за инвестиции в плодохранилища, мрежи против градушка и друго оборудване на стопанствата за плодове, да бъде отворен нов прием.
Друго искане ще бъде и тази година да се подпомогнат преработвателите, които изкупуват българска продукция.
„Миналата година за пръв път получихме без забавяне стойността на продадената на консервните предприятия продукция, защото едно от условията за подпомагане е преработвателите да са се разплатили с доставчиците“, поясни Димитричка Търпанова.