Съдия Чабрия смята, че обезщетението, което Байер дължи на потребителите на Раундъп в САЩ, е малко

раундъп

Немската компания планира да спре продажбите на този хербицид на американския пазар

Американският окръжен съдия Винсент Чабрия отхвърли в сряда план от 2 милиарда долара (1,64 милиарда евро), създаден от германската фирма Байер, за уреждане на бъдещи съдебни дела за спорния му продукт за унищожаване на плевели Раундъп.

Хиляди потребители на този хербицид твърдят, че продуктът ги е разболял от неходжкинов лимфом (NHL), вид рак на кръвта, съобщи Дойче веле.

Чабрия каза, че части от плана са „очевидно неразумни“ и твърди, че предложението не може да бъде спасено от „обикновени ощипвания“.

„Споразумението, предложено от тези адвокати, би постигнало много за собственикът на Монсанто – Байер,“ написа съдията в решението си. „Това би донесло много по-малко на потребителите на Roundup, които не са били диагностицирани с NHL  – и не толкова, колкото твърдят адвокатите, които настояват за тази сделка.“

Какво включва планът на Байер?

Предложеното споразумение за груповото обезщетяване на Байер би засегнало потребителите на Раундъп, които ще се разболеят от неходжкинов лимфом в бъдеще. Планът би осигурил на потребителите до 200 000 долара, ако са били диагностицирани с болестта.

Споразумението е проектирано да действа през следващите четири години.

Съдията Чабрия отбеляза, че може да отнеме десетилетие или повече, докато потребителите на Раундъп бъдат диагностицирани с NHL.

„Байер е огромна богата компания и продължава да печели от продажби на Раундъп“, каза съдията.

Какво каза Bayer за решението?

Германската компания заяви, че ще търси други възможности за ограничаване на бъдещите съдебни дела.

„Имаме правни и търговски възможности, които заедно ще постигнат подобен резултат за смекчаване на бъдещия съдебен риск и ще продължим възможно най-бързо“, каза Байер в изявление след решението на съдията.

Компанията също така заяви, че ще прегледа бъдещето на своите унищожители на плевели Раундъп в САЩ и ще преразгледа стратегията си за уреждане на около 30 000 текущи искания от потребители на хербицида, които казват, че продуктът ги е разболял.

В допълнение, компанията ще поиска разрешение от Агенцията за опазване на околната среда на САЩ (EPA) да постави информация върху етикетите на Roundup, която да уведомява клиентите за научни изследвания за продукта.

Защо Roundup е толкова противоречив?

Критиците смятат , че глифозатът, химикал, използван в Раундъп, е свързан с рака.

Международната агенция за изследване на рака заяви през 2015 г., че глифозатът е „вероятно канцерогенен за хората“.

Байер и Монсанто отрекоха всякакви нарушения и твърдят, че проучванията показват, че Раундъп и глифозат са безопасни за хора. EPA заяви през 2020 г., че глифозатът не е канцерогенен.

Байер съобщи през юни 2020 г., че ще поеме 9,6 млрд. долара за уреждане на съществуващите искове за рак от потребители на Раундъп.

Прочети още: Байер ще плати почти $ 11 млрд. на ищци от САЩ, пострадали от Раундъп

 

Leave a Comment