Разходите за храна нарастват с най-бързи темпове от повече от десетилетие, съобщи ООН
За година цените на основните храни са се увеличили с почти 40%. С най-голям ръст са растителните масла, захарта и зърнените култури
Според ООН световните цени на храните са скочили с най-бързия си месечен темп от повече от десетилетие, според ООН. На годишна база цените на храните са се повишили с 39,7% през май – най-големият ръст на месечна база от октомври 2010 г.
През май индексът на цените на храните на ФАО е средно 127,1 пункта, което е с 4,8% повече от април.
Индексът на цените на храните на Организацията на ООН за прехрана и земеделие (ФАО) проследява цените на различни видове храни, включително зърнени култури, маслодайни семена, млечни продукти, месо и захар.
В сравнение с април индексът на цените на зърнените култури на ФАО е нараснал с 6,0 процента, главно поради повишението на световните цени на царевицата, средно с 89,9 процента по-високо от миналата година. В края на май обаче цените на царевицата започнаха да падат, до голяма степен благодарение на подобрените сортове култури в Съединените американски щати. Световните цени на пшеницата също започнаха да намаляват в края на месеца, но средно през май цените бяха 6,8% по-високи от април, докато световните цени на ориза останаха стабилни.
Индексът на цените на растителните масла на ФАО добави 7,8 процента през май, обусловен главно от по-високите цени на палмово, соево и рапично масло. Цените на палмовото масло се повишиха на фона на бавния растеж на производството в Югоизточна Азия и прогнозираното устойчиво световно търсене, особено от сектора на биодизела, повиши цените на соевото масло.
Средната стойност на индекса на цените на захарта на ФАО се е увеличила с 6,8% през май в сравнение с април, главно поради забавяне на реколтата и опасения относно ниските добиви в Бразилия, най-големият износител на захар в света, въпреки че страната на Индия, което допринесе за забавянето на цените растеж.
В сравнение с април индексът на цените на месото на ФАО се е увеличил с 2,2 процента, като котировките за всички видове месо растат под влиянието на увеличените вносни покупки от Китай, както и поради увеличеното вътрешно търсене на птици и свинско месо във водещите региони производители.
Индексът на цените на млечните продукти на ФАО също се е повишил с 1,8% този месец спрямо същия период на миналата година. Основният двигател на растежа беше силното търсене на внос на обезмаслено и пълномаслено мляко на прах, докато цените на маслото спаднаха за първи път от почти година поради увеличаване на износа от Нова Зеландия.
Експертите предупредиха, че голямото търсене и ниското производство ще доведат до нарастване на инфлацията, когато икономиките излязат от блокиране.
Някои индустрии обаче са в етап на силно възстановяване. Прогнозите на ФАО записват глобално производство на зърнени култури тази година, което може да помогне за облекчаване на ценовия натиск нагоре.
Какво е инфлация?
Инфлацията е скоростта, с която цените на стоките и услугите се увеличават.
Освен че дава моментна снимка на цената на нашите пазарувания и услуги, тя влияе върху лихвените проценти и следователно на нашите ипотеки и се използва за определяне на регулирани елементи, като билети за влак.
Това е един от ключовите мерки за финансово благосъстояние, защото влияе върху това, което потребителите могат да купят за парите си. Ако има инфлация, парите не стигат, толкова, колкото сме очаквали.
Малката инфлация обаче обикновено насърчава хората да купуват продукти по-рано и улеснява компаниите да увеличат заплатите. И двете неща стимулират икономическия растеж.
Централните банки на повечето страни имат цел за инфлацията да се запази в границите между 2% и 2,5%.