За няколко дни европейските фючърси за рапица се сринаха до 490 евро/тон
Причината е в американския спад на цените на соята и в увеличените площи и очаквано производство на рапица в ЕС
Цените на рапицата се сринаха драстично за няколко дни. В четвъртък цените на европейския фючърсен пазар на черните маслодайни семена продължават да падат при продължаваща търговия и се понижават до 490 евро на тон.
Цените бяха толкова ниски за последно в началото на февруари – преди около 4 месеца. От последната пикова цена – от около 545 евро на тон в началото на юни – цените на рапицата вече са надолу с 55 евро, пише agrarheute.
Но какви са причините за този откровено драматичен спад на цените ?
Анализаторите цитират две причини: На първо място е също толкова драстичният спад в цените на соята в САЩ. Там възможните политически отстъпки на промишлеността относно количеството соево масло, добавено към биодизела, предизвикаха настоящата катастрофа – с 11 процента за три седмици.
Допълнителен натиск идва от съвсем друга страна. А именно: Поради прогнозите за предстоящата европейска реколта от рапица, които наскоро бяха повишени.
Също в четвъртък соята започва да търгува в Чикаго с тежки двуцифрени загуби, което повлече и цените на рапицата надолу.
По-ниският месечен обем на пресоване на семената е тенденция, която според повечето анализатори ще продължи. Причината: преработвателите изпитват големи затруднения при набавянето на достатъчно стока поради много оскъдните запаси от соя. Между другото, същото се отнася и за рапицата.
Анализаторите също се опасяват, че поради новите цели за зелена енергия, биодизелът може да претърпи подобна съдба като значително свиващите се обеми на производство на етанол. „Биодизелът се сблъсква със същите опасения като етанола“, твърдят анализатори. Без допълнителни субсидии за възобновяеми енергийни източници производителите на бензин и дизел имат малък стимул да продължат да добавят царевичен етанол и соев биодизел.
Друга причина за ценовия натиск върху пазара на рапица е прогнозата за новата реколта в Европейския съюз , която наскоро беше ревизирана нагоре – от различни анализатори. USDA оцени европейската реколта от рапица на 17,2 милиона тона в началото на юни. Това е с поне 0,6 милиона тона повече от предходния месец и с около 1,0 милиона тона повече от предходната година.
Площите, заети с рапица, са оценени на 5,2 милиона хектара, което е без промяна спрямо предходния месец, но с около 35 000 хектара повече от предходната година. Въпреки това площта все още е с 10 процента под 5-годишната средна стойност, пише USDA. Добивът се прогнозира на 3.31 тона от хектар, което е увеличение с 4% в сравнение с предходния месец и 5% в сравнение с предходната година.
Забраната на ЕС за неоникотиноидни инсектициди продължава да има отрицателно въздействие върху отглеждането на рапица, отбелязва USDA. Рапицата обикновено цъфти през април и май, но студеният април и хладната пролет може да забавят предстоящата реколта от седмица до десет дни.
Една от най-големите промени в прогнозата е увеличението на добива за Германия, като обемът на реколтата се увеличава с 0,3 милиона тона до 3,7 милиона тона. Това би поставило Германия доста по-напред от досегашният най-голям производител Франция, който според прогнозата ще добие 3,3 милиона тона. Третият по големина производител в ЕС е Полша с прогнозна реколта от 2,9 милиона тона. Това е с 0,2 милиона тона повече от предходния месец.