Животновъдите трябва да променят храненето на добитъка, за да намалят емисиите на метан
Зам.-министър Неделков смята, че секторът се нуждае от допълнително финансиране, за да отговори на зелените амбиции на ЕС
Животновъдството у нас има нужда от допълнителен финансов ресурс. В тази връзка в новата ОСП 2023-2027 г. се предвижда значително увеличаване на средствата за агроекология. Това е финансов ресурс, който може да бъде насочен към животновъдството у нас, с цел то да бъде по-конкурентоспособно. Това заяви заместник-министърът на земеделието, храните и горите Крум Неделков по време на уебинар на тема: „Намаляване на емисиите от парниковите газове в млечното говедовъдство“. Домакин на събитието бе Министерство на земеделието, храните и горите.
Заместник-министър Неделков посочи, че за първи път е повдигната темата за ограничаване на парниковите ефекти в животновъдството у нас. „В селското ни стопанство не е въведен към момента подход за намаляването на тези ефекти. Секторът трябва да се развива, съобразно новите условия. Поголовието от животни се увеличава, но същевременно е необходимо да се ограничи въздействието на метана„, каза той.
Според него, намаляването на емисиите не зависи от поголовието, а от храненето на животните.
“По този начин поставяме основите на един бъдещ сериозен ангажимент на страната ни за увеличаване на поголовието и продуктивността, но същевременно с намаляващи емисии на парникови газове. Считам, че повдигането на конкретния въпрос е от изключително значение за европейското развитие на сектора и по-конкретно говедовъдство в България“, заяви заместник-министър Неделков.
Основни акценти в срещата бяха мисията за иновации в селското стопанство по отношение на климата, представена от г-жа Кирстен Луксбахер, земеделски съветник на Департамента по земеделие на САЩ в Посолството на САЩ в Берлин, Германия, както и жизнеспособната стратегия за намаляване на метана.
Участие в срещата взеха служебният земеделски министър проф. Христо Бозуков и още изтъкнатият професор по хранене на животни Александър Христов от Щатския университет на Пенсилвания, САЩ и д-р Аудино Мелгар Морено от Земеделския институт за иновации на Панама, които изнесоха презентации по темата. В дискусията се включиха и представители на говедовъдните организации в страната.