Агрометеорология: Екстремно високи температури в средата на юли ще вредят на реколтата от зеленчуци
Повечето гъбни болести ще затихнат с изключение на брашнестата мана
Прогноза за периода 9 – 15 юли
Дукена Жолева, агрометеоролог при НИМХ
През следващия седемдневен период развитието на земеделските култури ще протича при наднормени температури, а в крайните югозападни и южни райони и при задълбочаващ се дефицит на почвена влага. Падналите валежи в края на юни и началото на юли бяха неравномерно разпределени. Валежи със стопанско значение са регистрирани предимно в Източна България (Силистра, Варна Добрич, Чирпан, Карнобат).
През следващия период в източните райони вегетацията на царевицата и слънчогледа ще се осъществява при наличие на добри влагозапаси в 50 и 100cm почвен слой (над 75% от ППВ). В част от югозападните и южните райони, където валежите през последните две седмици бяха оскъдни, нивото на влагозапасите в 50см почвен слой е ниско – под 60% от ППВ (Благоевград, Сандански, Хасково) и в тези райони ще се налага прилагане на повишени поливни норми при пролетните култури.
През периода при царевицата, в зависимост от ранозрелостта й, ще протичат различни фази – изметляване, цъфтеж на метлицата, изсвиляване и наливане на зърното при част от ранните хибриди в полските райони. При слънчогледа ще се осъществява цъфтеж, оплождане и формиране на семената. При памука ще се наблюдава бутонизация и начало на фаза цъфтеж.
Прогнозираните екстремно високи максимални температури в средата на юли, на места до 38-39оС, ще имат неблагоприятно въздействие върху цъфтежа и оплождането при пролетните и зеленчуковите култури (домати, пипер, краставици, тиквички) от късното полско производство.
Метеорологичните условия през следващия период ще ограничават развитието на редица гъбни болести, с изключение на брашнестите мани по овошките, лозите и зеленчуковите култури. Прогнозираното относително сухо и горещо време през повечето дни от периода ще бъде предпоставка за увеличение популационната плътност някои вредители – акрите ( червен овощен акар, жълт лозов акар). През второто десетдневие на юли растителнозащитните пръскания трябва да се провеждат през по-хладните часове от деня с препарати с подходящ карантинен срок съобразен с периода на узряване на културите.
През следващия период жътвата на пшеницата ще се провежда в условия на повишена пожароопасност.