Критикът на земеделските политики на Десислава Танева – Пламен Абровски, начело на МЗХГ
Абровски смята, че трябва да се премине от усвояване на средства към поставяне на цели и постигането им
(Виж пълния състав на предложения кабинет по-долу)
Един от отявлените критици на земеделските политики на предишния редовен аграрен шеф Десислава Танева, е предложен от Слави Трифонов („Има такъв народ“) за най-големия управленски пост в селското стопанство. Това е Пламен Абровски, на 41 г. и владеещ 3 чужди езика.
В последните години често сме го виждали като спътник-експерт на Светлана Боянова – председател на Института по агростратегии и иновации и някогашен зам.-министър на Мирослав Найденов.
Абровски е работил в представителството на България в Брюксел. Той е юрист, магистър по право, специалист по земеделско право, европейски процедура и политики. Работил е и като юрисконсулт в БАБХ.
Той беше депутат от партията на Слави Трифонов в краткото 45-то Народно събрание.
В последните година-две Пламен Абровски дава често интервюта, предимно по телевизия 7/8.
Въпреки че има мек и спокоен глас, той е твърд критик на досегашните земеделски политики на България и на начина, по който се подготвя Стратегическия план, който към края на тази година трябва да бъде представен в Европейската комисия.
Абровски коментира лесният начин, по който страната ни се възползва вече два програмни периода от определените средствата за земеделие и селски райони.
„Ние не си поставяме цели, ние усвояваме пари“, казва той. И посочва какво има предвид като цели. Например да увеличим производството на определени култури, като да кажем плодове и зеленчуци, с 30 процента до края на периода. Да увеличим броя на младите фермери, като ги стимулираме. Да постигнем еди какъв си ръст на износа на селскостопанска продукция, да стимулираме ефективно кооперирането на земеделци и животновъди. (Впрочем той е член на УС на Националния съюз на кооперациите в България – б.р.)
Той обяснява в интервюта, че земеделското министерство не е наясно колко от българските производители са конкурентноспособни и какви са резултатите от изразходваните средства по ПРСР. Пример за това е миналогодишната битка на министър Танева с търговските вериги, които трябваше приоритетно да изкупуват българска продукция. Именно тогава е станало ясно колко малко от тях могат да предложат добри за големите търговски количества с добро качество.
Пламен Абровски критикува и разпределението на финансовите средства за земеделието по Плана за възстановяване и устойчивост във варианта на Томислав Дончев и екипа му. Той смята, че е безобразие с пари от плана да се изгражда електронна среда за администрацията – нещо, което МЗХГ е длъжно да направи, така или иначе. За това бяха заделени 102 млн. лв., 10% от които бяха определени за цифровизация на стопанствата – растениевъдни и животновъдни.
Още по-неефективно ще е да се дадат 848 млн. лв. за „Напоителни системи“ – сума, която вече няма да фигурира в Плана, който подготвя служебния кабинет.
Бъдещият нов земеделски министър (ако парламентът одобри предложения състав на правителството с премиер Николай Василев, НДСВ) критикуваше справедливо и работата на Работната група, създадена за разработване на Стратегически план за следващия програмен период. При сформирането на тази група над 50% от участниците в нея бяха държавни служители, а участващите земеделци бяха 4-ма от 85-членния състав. (По-късно бе променен нормативът и в работната група влязоха повече браншовици – б.р.) Според Абровски, след като се изготви, Стратегическият план първо е трябвало да бъде одобрен първо от Брюксел, а след това нашите депутати щели да бъдат задължени да променят закони, за да може да бъде изпълнен.
Като депутат допреди месец и половина, Абровски посети и ловната хижа „Ормана“ в Ямболско, която се сочеше като любимо място за отдих на бившия премиер Бойко Борисов. След това даде интервю за 7/8 тв, в което описа съвсем като репортер новата сграда в ловното стопанство и апартамента, който очевидно е ползвал Борисов – нещо, което не че беше лошо, но бе под нивото на неговата висока експертиза.
Както всички знаем, няма по-лесно нещо от критикуването на властта – това всеки го може. Предстои да видим сега как Пламен Абровски ще обърне политиките и ще въведе справедливост и просперитет на селското стопанство у нас.
Пожелаваме му успех!
Кабинетът, предложен от Слави Трифонов:
Премиер: Николай Василев – бивш вицепремиер в две правителства – на НДСВ и на тройната коалиция
Министър на финансите – Мария Бойчинова, завършила колежа“Васар“ в Ню Йорк, учила е в Лондонския колеж по икономика и политически науки, работила в „Мерил Линч“ и „Джей Пи Морган“.
Министър на икономиката – Любомир Дацов, бивш заместник-министър на финансите в два кабинета 2003-2009 г.
Министър на здравеопазването – Велислава Петрова, имунолог, учила в университет в Бристол и Кеймбридж, има докторска степен по имунология. Старши мениджър в глобалния алианс за имунизация и ваксини в Женева.
Министър на образованието – Наталия Митова – завършила е Колумбийския колеж в Южна Каролина, експерт по образование, има магистратура по публични политики от Мерилендския университет.
Министър на правосъдието – Петър Илиев, юрист, магистър от СУ, преподавател по конституционно право. Специализирал е английско търговско право и право на ЕС в Бъкингамския университет във Великобритания.
Министър на вътрешните работи и вицепремиер – Николай Радулов, доктор по философия, доктор по национална сигурност. Преподавател по международна и национална сигурност.
Министър на регионалното развитие и благоустройството – Михаела Лашова, финансист и мениджър. Има магистърска степен по финанси от „Сити юнивърсити“ в Сиатъл и бакалавърска степен от университета в Чикаго, Илинойс.
Министър на отбраната – Теодора Генчовска, експерт по отбрана и въоръжени сили, завършила Военната академия „Георги Раковски“, ръководила е структура в Министерството на отбраната.
Министър на труда, социалната и демографска политика – Лилия Иванова, юрист, завършила право в СУ, има множество квалификации в чужбина.
Министър на енергетиката – Красимир Ненов, изпълнителен директор „Контур глобъл – Марица изток 3″. Придобива бакалавърска степен от университета в Арканзас, САЩ. Има магистърска степен по стопанско управление от университета „Корнел“, САЩ, а също и по бизнес администрация от университета в Льовен, Белгия.
Министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията – Христо Алексиев, магистър по икономика, бакалавър по политология, бивш министър от служебно правителство (2017).
Министър на туризма – Ивайло Кожухаров, магистър по икономика и по маркетинг, с над 17-годишен професионален опит в туризма. бивш мениджър на хотелска верига в Албена, мениджър на хотел в София, част от международен бранд.
Министър на културата – Станислава Армутлиева (Саня), музикален продуцент. Завършила е НАТФИЗ. 30-годишен опит в мениджмънта на творчески продукти, авторски и сродни права. Председател на УС на Българската асоциация на музикалните продуценти, както и на „Профон“, член на УС на „Мюзикаутор“.
Министър на младежта и спорта – Радостин Василев, юрист, адвокат, специалист по спортно право.
Министър без портфейл по ромските въпроси – д-р Антония Валентинова, лекар, анестезиолог. Завършила е МУ – София, работи като ординатор в Спешна помощ, както и като специализант по анестезиология.
Вицепремиер и министър на външните работи – Ради Найденов, дипломат, бивш посланик в Австрия и Германия, сега Швейцария и Лихтенщайн, бивш служебен министър (2017).