Прекратяват зелен сертификат на корейски гигант за палмово масло заради умишлени пожари
Според доклад, за да разчисти терени за насаждения с маслени палми, най-големият износител на масло в света е унищожил 60 000 ха естествени гори в индонезийската провинция Папуа
Групата Кориндо е изкупувала парчета от най-големите останали тропически гори в Азия в отдалечената индонезийска провинция Папуа.
Визуален анализ предполага, че след това умишлено са били запалени пожари в тези гори. Това установи разследване на Би Би Си преди време.
Разследването е взето предвид от Съвета за управление на горите (FSC), според който това е явно нарушение.
Логото на дърво на регулатора (FSC), което може да се види на хартиени изделия в цяла Великобритания и Европа, има за цел да каже на потребителите, че продуктът се доставя от етични и устойчиви компании.
По време на разследването на Би Би Си в края на миналата година Съвета за управление на горите заяви, че няма да изгони Кориндо, но работи с корейската компания за решаване на социални и екологични проблеми.
Но сега зелената организация казва, че връзката е „станала несъстоятелна“ и лицензите за търговска марка на Korindo с FSC ще бъдат прекратени от октомври.
„Не успяхме да проверим подобренията в социалните и екологични показатели на Кориндо“, каза Ким Карстенсен, международен генерален директор на FSC.
Той каза, че решението ще „ни даде яснота и глътка свеж въздух, докато Кориндо продължава усилията си да се подобри.“
Главният директор по устойчивост на Кориндо Груп Квангюл Пек заяви, че компанията е „много шокирана от решението на FSC“.
Той настоява, че те са следвали всички стъпки на „договорена пътна карта за подобрения“ и каза, че въпреки експулсирането им от FSC „те продължават да се ангажират с устойчивостта и правата на човека“.
„Нарушение на традиционните и човешките права“
Кориндо контролира повече земя в Папуа, отколкото всеки друг конгломерат. Компанията е изчистила близо 60 000 хектара гори в рамките на предоставените от правителството концесии – площ с размерите на Чикаго или Сеул.
Доклад от FSC за 2018 г. за обвиненията срещу Кориндо така и не беше публикуван след правни заплахи от компанията, но BBC получи копие.
Докладът открива „доказателства извън разумно съмнение“, че операцията с палмово масло на Кориндо е унищожила 30 000 хектара високо запазена гора в нарушение на разпоредбите на FSC и че компанията „на баланса на вероятността … подкрепя нарушаването на традиционните и човешките права за своя собствена полза. „
Визуално разследване от групата за съдебна архитектура от университета Голдсмитс в Лондон и Грийнпийс Интернешънъл, публикувано съвместно с Би Би Си, също откри доказателства, които показват умишлено изгаряне.
Кики Тауфик, ръководител на горската кампания на Грийнпийс за Югоизточна Азия, заяви, че решението на FSC е „по-добре късно, отколкото никога“, като каза, че „най-накрая са дошли на себе си“.
Но той каза, че правителството на Индонезия продължава да „предоставя на концесии като горските концесии на Кориндо, позволявайки им да нарушават правата на коренното население“.
„Изключително важно е купувачите и сертифициращите органи да не им помагат да създават фасада на устойчивост и прозрачност“, каза той.
Индонезийският парламент започна разследване за поведението на Кориндо, макар че констатациите не са публично оповестени.
Групата на Кориндо категорично отрича да е предизвиквала пожари или да е участвала в нарушения на човешките права, като казва, че следва закона. Те настояваха също, че плащат справедливо обезщетение на племената.
Индонезия е най-големият износител на палмово масло в света – намира се във всичко – от шампоан до бисквити, а Папуа е най-новата му граница.
Богатите гори в отдалечената провинция Папуа доскоро бяха относително недокоснати, но правителството бързо отвори района за инвеститори, обещаващи да донесат просперитет в един от най-бедните региони в страната.
Големите горски площи са разчистени, за да се направи място за маслени палми.
Износът на палмово масло от Индонезия е на стойност около 19 млрд. долара миналата година, показват данни на Gapki, националната асоциация за палмово масло.