Проф. Радослав Андреев: Царевичният коренов червей Диабротика вече е в Пловдивско
От средата на юли до началото на август неприятелят е с най-висока плътност
Западният коренов царевичен червей (Диабротика) – Diabrotica virgifera virgifera LeConte (Coleoptera: Chrysomelidae) е установен у нас е през 1998 г. в погранични райони със Сърбия. Възрастните летят много активно и бързо се разпространяват, първоначално в Северна България, а днес в почти цялата страна.
„Миналата година установих нашествие на неприятеля в Ямболско. Тази година видях диабротика и в пловдивско поле с царевица“, съобщи проф. д-р Радослав Андреев, преподавател във факултета по Растителна защита в Аграрния университет.
Проф. Андреев ни предостави своя разработка за неприятеля с най-важното, което земеделците трябва да знаят.
Морфология, биология, повреди
Видът се изхранва основно по царевицата, но е намиран и по други растения – житни, бобови, зеле, слънчоглед.
Намножава се силно при монокултурно отглеждане и поливни условия. Опасни за земеделските производители са повредите от ларвите по корените на царевицата. Те се забелязват след втора-трета година.
Възрастното насекомо е с продълговато жълто тяло, черна глава и антени, пастеленожълт преднегръд. Елитрите (надкрилия) са бледожълти, жълто-зелени, до жълто-кафяви с големи тъмни петна, понякога обхващащи почти цялата повърхност. Точкувани са в редове. Антените са тънки, ясно сегментирани, по-дълги от тялото. Дължината на тялото е 4,2-6,8 mm. Мъжките са по-тъмни и с по-дълги антени. Женските имат телескопично яйцеполагало.
Яйцата са мръсно-бели до бледо-жълти, удължено-овални, дълги 0,5 mm.
Ларвата е белезникава, удължена, червеобразна. В трета (последна) възраст достига 10–18 mm. Главата и преднегръда са кафяви. На аналния сегмент има тъмно петно – щитче.
Какавидата е бяла, мека, свободна.
Неприятелят развива едно поколение годишно и зимува като яйце в почвата. За да продължи развитието им през пролетта (реактивиране след прекараната ембрионална диапауза) е необходимо те да прекарат известно време при ниски температури.
Ларвите се излюпват в средата на май, когато температурата на почвата достигне 10С и се срещат до началото на август. Те обитават почвата и се хранят по корените на царевицата, като първоначално ги нагризват повърхностно, а впоследствие правят ходове в тях и ги прегризват. Това е основната (икономически значима) повреда от този неприятел. Нападнатите растения изостават в развитието си, образуват по-малки кочани, а при силно нападение – полягат. За нормалното придвижване и развитие на ларвите от голямо значение е повишената почвена влага.
След като завършат развитието си, лавите какавидират в почвата.
Възрастните се появяват от средата на юни и летят до края на септември, понякога и в началото на октомври. Най-висока е плътността им в средата на юли и началото на август. Първоначално се хранят с листата, като изгризват дълги ивици, без да засягат долният епидермис – повредата наподобява тази от житна пиявица. Във фаза цъфтеж се хранят с полена, свилата и дори с връхната част на кочаните. Когато свилата е унищожена преди опрашването, кочаните остават недоразвити, с малко зърна или напълно празни.
При липса на царевица възрастните може да се хранят и по други растения – листа и полен на люцерна, дини, краставици, фасул и някои плевели.
След копулацията женските снасят в почвата, около растенията и яйцата остават да зимуват. Средната плодовитост е 1000 яйца.
Мероприятия за контрол
Неприятелят се намножава силно само при монокултурно отглеждане и поливни условия. Спазването на сеитбообращения е най-доброто средство за намаляване на плътността и повредите.
При нужда химичната борба срещу ларвите се води както срещу телените червеи – с гранулирани препарати по време на сеитбата или при последвалите междуредови обработки (загърляне, окопаване). ПИВ е 3 бр. ларви 3-та възраст на растение при поливни условия и 1 бр./растение при неполивни.
Регистрирани препарати са Авант 150ЕК – 25 ml/dka; Белем 0,8МГ – 1,2 kg/dka (прилага се по време на сеитбата със специален микрогранулен апликатор към сеялката); Форс Ево (Диастар Макси) – 1,2-1,6 kg/dka; Ерколе ГР – 1200–1500 g/dka; Коломбо Про – 1,2 kg/dka (внася се при сеитба на дълбочина 4 см.); Микросед Гео – 1,2-1,5 kg/dka; Леброн 0,5Г – 1-2 kg/dka; Сойлгард 1,5ГР – 1,22 kg/dka; Трика Експерт – 1200–1500 g/dka – локализирано почвено приложение по протежение на реда по време на окопаване.
Ако царевицата е със система за капково напояване, чрез нея може да се приложи и инсектицид с контактно действие.
За листно третиране срещу възрастните са регистрирани Дека ЕК – 50 ml/dka; Децис 100ЕК – 12.5 ml/dka; Ламдекс екстра – 56-100 g/dka; Метеор 60-80 ml/dka, но може да се използват и други контактни, бързодействащи инсектициди.
Проблемът е, че по време на масовия летеж на възрастните царевицата може да е с височина 3-4 m и прилагането на инсектицидите трябва да се осъществи с авиационна или друга подходяща техника. Работният разтвор трябва да достигне свилата и на най-долните кочани.
Не без значение са и изключително високите температури през юли и август, които скъсяват действието на много от използваните препарати.
Мониторингът се осъществява визуално – преглеждат се 100 растения разположени шахматно (на 25 места по 4) в топлите часове на денонощието. Летежът може да се установи и с уловки – жълти и комбинирани с феромон. ПИВ за възрастните при поява на свилата е 3-5 бр./растение или 10-15 бр./уловка/ден (една комбинирана уловка на 50 дка).