Заради АЧС: От 100 хиляди през 2018 г., дивите свине в България вече са 40 хиляди
Животните в промишленото свиневъдство растат и вече са 1,5 млн. броя, а средното годишно потребление у нас се изчислява на 3 млн. броя
България успешно се справя засега с ограничаване на разпространението на Африканската чума по свинете. Вирусната болест продължава да унищожава животните в свинеферми в Румъния, Полша, Германия и други държави в ЕС.
След епизоотията от Африканска чума по свинете (АЧС) у нас през 2019 г. в почти всички райони на страната, с изключение на регион Южен Централен, се наблюдава редуциране на броя отглежданите свине спрямо предходните години. Най-сериозно засегнати от заболяването АЧС бяха регионите Северен Централен и Североизточен. Значителен спад се отчита в броя на дребните фамилни ферми с 1-2 броя животни, които са редуцирани с 63,5%, а свинете майки в тях – с 40%. Броят на големите свине комплекси с 200 и повече женски свине за разплод намалява с 13,3% на годишна база, като в тях се отглеждат с 27,3% по-малко животни. Това са данни от актуализирано научно становище за оценка на риска от АЧС за промишленото свиневъдство на Центъра за оценка на риска в хранителната верига (ЦОРХВ).
Резултатите от мерките, заложени в „План за контрол и предотвратяване разпространението на заболяването Африканска чума по свинете в Република България“ за 2020 г. показват, че заради предприетите мерки има спад с 45% на регистрираните огнища и с 46 % на засегнатите животни за разлика от 2019 г. Така България премина в ограничителни зони II и III, в които има случаи на АЧС при диви и домашни свине, но няма нови огнища на заболяването при домашните свине.
Повечето големи свинеферми са със затворен цикъл на производство, а общо инвестираните средства в сектора са 4-5 млрд. лева при ангажирани над 50 000 души.
Статистиката показва, че секторът бележи ръст от 850 хил. прасета на 1,5 млн. за последните години. Средното потребление в страната обаче е над 3 млн. прасета.
От Националния план за контрол на АЧС, който подкрепяше отстрела на диви свине за да се ограничи разпространението на АЧС, от Регионалните дирекции по горите отчитат намаление на запасите на тези животни.
Ако през 2018 г. у нас е имало общо 100 065 диви свине, то през 2021 г. те вече са 40 134. Най-голяма редукция отчита дирекцията в Бургас, където са дивите свине са били най-много до 2018 г. – 11 520 броя, а сега вече са 2 267. В регионалната дирекция във Варна също има сериозно намаление на популацията – от близо 6000 диви свине преди 4 години, те вече са 1300. Сред най-слабо засегнатите региони е Пловдив, където броят на дивите свине е паднал за посочения срок от около 5000 на 3000.