Вместо да увеличаваме биологичните площи, по-полезно ще е да озеленим конвенционалното земеделие
Биопроизводството привлича актьори с политически или икономически съображения, приема се добре от избирателите, но всъщност изразходва повече парникови газове и енергия на тон продукция, разкрива немският професор Херберт Стрьобел
Проф. д-р Херберт Стрьобел е икономист в областта на селското стопанство и преподава приложно управление на селското стопанство в Университета за приложни науки Weihenstephan-Триесдорф, Германия. До пенсионирането си през 2011 г. той бе декан на катедрата по земеделие II в Триесдорф и вицепрезидент на университета.
Проф. Стрьобел участва в германското и международното селскостопанско развитие от 70 -те години на миналия век и е участвал в международни разработки и изследователски проекти.
В интервю за немското издание Agrarheute.com той обяснява защо смята, че едностранчивият фокус върху разширяването на биологичното земеделие е погрешен.
Може ли биологичното земеделие да бъде обективно и морално оправдано в сравнение с конвенционалното земеделие?
Биологичното земеделие вижда себе си като превъзходна форма на използване на земята. Дали тази положителна гледна точка е оправдана, може да се измери до степента, до която тази форма на използване на земята допринася за решаването на настоящи проблеми като продоволствената сигурност, изменението на климата, биологичното разнообразие, въвеждането на нитрати, качеството на храната и устойчивостта на почвеното плодородие и икономическите и социална разходи, които носи.
В сравнение с конвенционалните сеитбообороти, органичните сеитбообороти носят само около 50 процента от добива. Те не само имат по-неблагоприятен баланс на парникови газове и енергия на тон добив, но и по -висока загуба на нитрати. В дългосрочен план те намаляват съдържанието на хранителни вещества в почвата и застрашават устойчивостта на добивите. В крайна сметка, със същото качество на продукта, те причиняват почти двойни производствени разходи поради по-високите изисквания за пространство и допълнителни социални разходи.
Тези недостатъци са независими от общото търсене на селскостопански продукти. И следователно могат да се избегнат и чрез по-малко потребление на месо и по-ниски загуби на храна.
А какво ще кажете за ползите за здравето от биологичните продуктите?
Органичните продукти не са по-здравословни. Ако погледнете експозицията на пестициди, тяхната токсичност едва ли играе роля в сравнение с естествените токсини, които се срещат в растенията така или иначе. Органичните продукти понякога са по-силно замърсени с тежки метали и гъби.
Не отричам, че биологичното земеделие може да има положителен принос за селското стопанство в някои области. Разумното конвенционално земеделие, което се практикува от по-голямата част от нашите фермери, е за предпочитане – обективно, както и морално.
Каква роля играе биологичното земеделие в опазването на климата – или казано по друг начин: Може ли да противодейства на изменението на климата?
За опазването на климата са важни парниковите газове, биологичното разнообразие и съхранението на въглерод. Необходимо е възможно най-много зони да останат за естествена или защитена употреба. Повишеното изискване за земя за биологично земеделие тук е проблем.
За същото количество реколта биологичните производства или изискват двойно по-голяма площ в сравнение с конвенционалните, или липсващите добиви трябва да бъдат внесени. И в двата случая има нужда от допълнителни площи, а това означава, че въпреки леко намалените емисии на CO2 на хектар, при биопроизводството се отделят много повече парникови газове на тон добив.
В допълнение, промените в земеползването, особено при оран на тревни площи и разчистване на гори в чужбина, са свързани с допълнителни емисии на парникови газове. А допълнителни емисии възникват и по време на транспорта на хиляди километри. Това дава ясно да се разбере, че биологичното производство не решава проблеми, но допринася за изострянето на климатичната криза и заплахата за глобалната продоволствена сигурност с глобално ограничени обработваеми земи.
Защо тогава биологичното земеделие е толкова силно субсидирано от държавата?
В момента биологичното земеделие получава около два пъти по-висока субсидия на хектар от конвенционалното. Мога само да гадая за мотивите. Тъй като органичното земеделие е толкова популярно сред обществеността, то също привлича актьори с политически или икономически съображения, така че сега биопроизводителите се възползват от неподходящите мотиви .
Популяризирането на органични продукти се приема добре от избирателите. Въпросът обаче е дали лицата, вземащи решения, са наясно с последствията. Не искам да приема, че екологичните проблеми умишлено се насочват към унищожаването на нашето ефективно земеделие.
Биологичните субсидии биха били по-добре използвани за насърчаване на по-нататъшното екологизиране на конвенционалното земеделие.
Защо дори селскостопанските университети са толкова некритични по тази тема?
Аз съм против предлагането на курсове по биологично земеделие, защото твърде много варианти се игнорират поради идеологическата ориентация. Университетът трябва да се ангажира с науката и не бива да действа като мултипликатор на идеологии.
Институтите Thünen или Leopoldina определят предполагаемите вредни ефекти от конвенционалното земеделие, като сравняват хектари и пренебрегват факта, че размерът на добива всъщност би бил релевантен като референтна стойност. Те държат отговорни химическите продукти за смъртта на насекомите, без да се разглеждат успехите и значението за световната продоволствена сигурност и изискват премахването им, без да се предоставят достатъчно научни доказателства за това.
По -сериозно, разширяването на органичните продукти често се препоръчва от научна гледна точка, без да се споменава загубата на възможности по отношение на парниковите газове, биологичното разнообразие и съхранението на въглерод.
Университетите също следват стимулите на научната среда и политиката: Междувременно финансиране на разработки за биологично земеделие, което е с естествен пазарен дял от четири процента, е по-лесно да се получи, отколкото финансиране на научните изследвания за по-нататъшното озеленяване на конвенционалното земеделие, което осигурява останалите 96 процента и по този начин би могло да прилага много по-ефективно екологичния напредък.