Средната заплата в селско, горско и рибно стопанство в Пловдивска област стана 879 лева
През второто тримесечие на годината средната брутна заплата в „Селско, горско и рибно стопанство“ в област Пловдив се повиши с 19 лева спрямо първото тримесечие и е 879 лева. В сравнение с година по-рано брутното възнаграждение през периода април-юни е с 41 лева по-високо, съобщават от Териториалното статистическо бюро – Пловдив.
Средната брутна заплата в „Селско, горско и рибно стопанство“ е значително по-ниска (с 460 лева) от средното възнаграждение измерено за областта, което е 1339 лева. През второто тримесечие на 2021 г. средната месечна работна заплата нараства спрямо първото тримесечие на 2021 г. с 5.8%.
Както в областта, така и в страната, най-високите брутни заплати са в „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения“ – 3165, при 2866 лева през същото тримесечие на 2020 г. Най-ниските възнаграждения са в „Хотелиерство и ресторантьорство“ – 854 лева, но там има значителен годишен ръст в заплащането – със 180 лева. Той най-вероятно се държи на Ковид-подкрепата за този сектор, която е базирана на осигурителните плащания.
По предварителни данни на Националния статистически институт (НСИ) в област Пловдив, наетите лица по трудово и служебно правоотношение към края на юни 2021 г. нарастват с 1.7 хил., или с 0.7% спрямо края на март 2021 г., като достигат 223.1 хиляди.
По икономически дейности спрямо края на първото тримесечие на 2021 г. най-голямо намаление на наетите лица по трудово и служебно правоотношение е регистрирано в дейностите „Строителство“ – с 3.3%, „Образование“ – с 2.6% и „Професионални дейности и научни изследвания“ – с 1.6%.
Увеличение на наетите лица се наблюдава в икономическите дейности: „Хотелиерство и ресторантьорство“ – с 9.9%, „Административни и спомагателни дейности“ – с 5.8% и „Други дейности“ – с 5.3%.
В структурата на наетите лица по икономически дейности най-голям е относителният дял на наетите по трудово и служебно правоотношение в дейностите „Преработваща промишленост“ – 32.3%, „Търговия, ремонт на автомобили и мотоциклети“ – 15.3% и „Транспорт, складиране и пощи“ – 7.7%.