Христо Бозуков отчете: До края на годината стопаните получават 1,3 млрд. лв.
Ноември ще се отворят процедури по ПРСР за малките и младите фермери
До края на годината сме планирали плащания с общ бюджет близо 1,3 млрд. лева. От началото на мандата на служебното правителство са разплатени средства към стопаните в размер на 533,57 млн. лева от различните направления. Това заяви като отчет от дейността на служебното ръководство на МЗХГ министърът на земеделието, храните и горите проф. д-р Христо Бозуков на брифинг.
Той съобщи в аванс, че днес Управителният съвет на Държавен фонд „Земеделие“ предстои да утвърди указанията за прилагане на помощта в подкрепа на ликвидността на земеделски стопани за преодоляване на негативното икономическо въздействие на COVID-19“ с максимален бюджет 72 млн. лева.
Виж ставките ТУК (Ставките за извънредната помощ се промениха: за животните нагоре, за растенията надолу)
Министърът припомни, че ръководството на служебния кабинет е заварило почти изчерпани средства за подпомагане на земеделците по мерките за преодоляване на загубите от Ковид кризата и по de minimis.
„Това не беше решило проблемите в сектора, Ковид кризата продължава, загубите в земеделието също. Междувременно се явиха и други проблеми като големите щети от градушката в Пловдивско, повишението на цените на фуражи, торове, препарати, горива и енергия“, заяви Христо Бозуков. По думите му, екипът на МЗХГ съумя да подготви точни и реални средства за актуализация на бюджета, предвидени за овладяване на кризата и съобразен със сериозността на ситуацията. Разчетите бяха предоставени на депутати и бяха внесени за разглеждане в Народното събрание при актуализацията на Бюджет 2021 г. „Искам да благодаря на народните представители за гласуваната актуализация, макар тя да беше редуцирана от предложената от нас с около 25 млн. лв.“, коментира министърът.
Проф. Бозуков припомни, че в средата на октомври бе отворен приемът по подмярка 4.2. „Инвестиции в преработка/маркетинг на селскостопански продукти“. И посочи, че проектните предложения могат да бъдат подавани до 25.02.2022 г., а общият предвиден бюджет е над 387 млн. лева.
Той уточни, че по Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) през ноември ще бъдат пуснати 2 процедури, насочени млади фермери и малки стопанства. По справка на Държавен фонд „Земеделие“, от началото на мандата до момента по ПРСР са сключени 451 договора, като предоставената Безвъзмездна финансова помощ по тях е в размер над 89 млн. лева, информира още министър Бозуков.
„Не бих искал да пренебрегна свършеното по Програмата за морско дело и рибарство, която също се управлява от МЗХГ“, заяви министърът. Той информира, че от средата на май до сега по нея имаме сключени 141 броя административни договори за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ в размер на 5 368 197,54 лв.
По думите на министъра първите плащания по схемите за директни плащания към стопаните за Кампания 2021 г. вече са факт. „На 26 октомври животновъдите получиха плащане по първи транш в размер на 18,7 млн. лева по Схемата за преходна национална помощ за говеда и биволи, необвързана с производството“, съобщи проф. Бозуков. До края на годината, по схемите за директни плащания за кампания 2021 са предвидени плащания с общ размер 865 млн. лева.
Министър Бозуков коментира още и въпроса с недостига на дърва за пазара, като заяви категорично, че темата не трябва да се употребява политически. Той изтъкна, че горските територии на страната заемат близо 35% от нея и че годишният прираст е в размер на близо 14 млн. пространствени куб. м. (пр. куб. м.) От тях реално се използват между 5-7 млн. пр. куб. м. „Предвид съотношението между общинските и държавните горски територии, което е 25% към 75%“, сами разбирате, че те няма как задоволят нуждите на местното население. „Затова сме създали нужната организация по добиването на дърва за огрев и от териториите на държавните горски стопанства“, подчерта министър Бозуков. Той увери, че тазгодишният износ на дървесина е на половина в сравнение с предходната година, като обясни, че в рамките на вътрешнообщностната търговия, той няма как да бъде ограничен, защото може да има и международни последици за страната ни.