Свети Илия тачим днес с курбан – мъжко животно
Днес не се работи, а поверието казва да сме предпазливи с морето
Днес е празникът на свети Илия – Илинден. У нас наричаме пророка Господар на небесните природни стихии – градушки, гръмотевици, светкавици. Заедно с Мойсей, свети Илия е сред най-големите старозаветни пророци.
Библията разказва, че светецът е живял по времето на цар Ахав и царица Йезавел. Те са почитали езическия бог Ваал, което предизвикало гнева на свети Илия. С огненото си слово и със сътворени от него чудеса, той успял да върне много хора към правата вяра, но повечето продължили да живеят в безчестие. Заедно с ученика си Елисей, пророк Илия обикалял сред хората и ги поучавал. Един ден получил предизвестие, че земният му път е в края си. Бог му изпратил огнена колесница, която пророкът пришпорил към небето. В Светото писание било казано, че Илия отново ще слезе на земята, затова, когато Йоан Кръстител започнал своите проповеди при река Йордан, евреите се зачудили дали той не е Илия, пратен отново на земята.
Старите българи са вярвали, че ако не почетат светеца на празника му с курбан, той може да заключи небесната влага и три години да не падне дъжд. Затова на Илинден обикновено се коли голямо мъжко животно – бик, вол или овен. Селото се събира на поляна под вековни дъбови дървета и там в казани приготвят курбана. Свещеникът извършва водосвет и освещава гозбата. Със светена вода той ръси наоколо, за да няма суша през лятото. Във всеки дом по традиция се коли най-старият петел на небесния светец.
Днес се чества също Илинденско-Преображенското въстание, което избухна точно преди 110 години (1903 г. 2 август – Илинден по стар стил).
Съществува поверие, че на този ден морето взима най-много жертви.
Днес не се работи, а се празнува с леко и чисто сърце.
Имен ден имат Илиан, Илиян, Илияна, Илия, Илка, Илко, Ильо.