Александър Лилов – Стратега, почина

Отиде си един титан на лявата мисъл, човек който даде много с ясното съзнание, че няма да получи нищо, каза Румен Петков

Александър ЛиловАлександър Лилов, наричан още Стратега в началото на прехода, почина на 79-годишна възраст, съобщиха от БСП.

„Смъртта на проф. Александър Лилов е голям удар за левицата и голяма загуба за България“, коментира пред агенция „Фокус“ Румен Петков. „Един изключително волеви човек, който направи много за левицата, за социалистическата партия, преведе я през изключително трудни, може би най-трудните й години от десетилетия насам и същевременно един много честен, достоен и почтен човек“, каза той.

„През последните години Лилов имаше проблеми със здравето. С болка мога да кажа, че неговата партия, за която той даде всичко, не му обърна достатъчно внимание и не беше до него с тази подкрепа, с която можеше“, смята Петков. „Ще се разделим с него с голяма болка и с усещането, че си отива един титан на лявата мисъл, човек, който даде много на обществото и на партията си с ясното съзнание, че няма да получи и няма да търси нищо в замяна“, добави той.

Александър Лилов е роден на 31 август 1933 г. в с. Граничак, община Белоградчик, област Видин. Завършил е „Българска филология“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и „Естетика и теория на изкуството“ в Академията за обществени науки в Москва.

В годините на социализма бе член на Политбюро и секретар на Централния комитет на Българската комунистическа партия /БКП/. Отговарял е за идеологическата работа и по ранг е бил втори след Тодор Живков. След отстраняването му от ръководството на БКП специализира във Великобритания. Става директор на Института за съвременни социални теории.

От януари 1990 до декември 1991 г. Лилов е председател на Висшия съвет на БСП, избран на 14-я извънреден конгрес на партията (до 40-ия конгрес на партията същата година, когато лидерският пост се заема от Жан Виденов). Участва в работата на Кръглата маса.

Лилов е българският политик с най-голям стаж като народен представител – в 4-то, 6-то, 7-то и 8-то Народни събрания до 10 ноември 1989 г. От 1990 до 1998 г. е депутат в 7-то Велико народно събрание, в 36-то, 37-то и 38-то Народно събрание от листата на БСП.

През 1993 г. става ръководител на Центъра за стратегически проучвания към БСП. Издава списание „Понеделник“. Автор на много студии и брошури, издадени в чужбина.

Смъртта на проф. Александър Лилов е голям удар за левицата и голяма загуба за България, коментира пред агенция „Фокус“ Румен Петков. „Един изключително волеви човек, който направи много за левицата, за социалистическата партия, преведе я през изключително трудни, може би най-трудните й години от десетилетия насам и същевременно един много честен, достоен и почтен човек“, каза той.

През последните години Лилов имаше проблеми със здравето. С болка мога да кажа, че неговата партия, за която той даде всичко, не му обърна достатъчно внимание и не беше до него с тази подкрепа, с която можеше, смята Петков. „Ще се разделим с него с голяма болка и с усещането, че си отива един титан на лявата мисъл, човек, който даде много на обществото и на партията си с ясното съзнание, че няма да получи и няма да търси нищо в замяна“, добави той.

Leave a Comment