Почитаме хилядите жертви на комунизма

В Пловдив пред "Свидетелят"

В Пловдив пред „Свидетелят“

След Втората световна война на смърт са осъдени 24-на нацисти. У нас 70 – от съда, и неизвестно колко още са убити без присъда

Днес отбелязваме Деня за почит на жертвите на комунистическия режим. На тази дата през 1945 година т. нар. Народен съд осъжда на смърт регенти, депутати, министри, офицери и общественици. Присъдите са изпълнени същия ден, припомня БНР.

На 1 февруари 1945 г. Народният съд осъжда на смърт трима регенти, 67 депутати, министри, генерали и полковници. Много от близките на подсъдимите са изселени преди или по време на процеса. Според доклад на Държавна сигурност за девет месеца в страната са изселени 28 131 души и хиляди са убити, пише и БГНЕС.

За сравнение осъдените на смърт в Нюрнбергския процес след Втората световна война са едва 12, от които присъдата на Мартин Борман, личният секретар на Хитлер, е задочна. Присъдата се изпълнява чрез обесване през 1946 г.

Съюзът на репресираните от комунистическия терор в Пловдив с председател Атанас Узунов ще почете паметта на хилядите знайни и незнайни жертви, загинали в борбата срещу терора на тоталитарната власт в 12.00 часа пред паметника „Свидетелят“ на площад „Стефан Стамболов”. Паметникът е дело на скулптора Жорж Трак, монументът бе издигнат през 2005 г.

В София събитието ще бъде отбелязано с молебен пред параклиса и мемориалната стена до НДК. На церемонията ще присъства председателят на Народното събрание Никола Минчев.

В Ловеч паметта на жертвите ще бъде почетена при каменната кариера край града, където е бил концентрационният лагер „Слънчев бряг“, съществувал от 1959 до 1961 г. след закриването на лагера в Белене.

Денят за почит на жертвите на комунизма – 1 февруари, се отбелязва в България за 12-а поредна година, след като бе учреден по инициатива на президентите Желю Желев и Петър Стоянов.

Leave a Comment