Европа получава 33% от петрола и 40% от природния газ от Русия
Ако цените на петрола се покачат с 50%, еврозоната, а и САЩ, ще изпаднат в рецесия
Разглеждайки синусоидното движение на борсовите цени на течните горива, златото и пшеницата в последни два дни, Би Би Си прави преглед на зависимостта на Европа от руски доставки.
Русия е вторият по големина износител на суров петрол след Саудитска Арабия. Освен това е и най-големият износител на природен газ в света.
Европа получава близо една трета от своя петрол и около 40% от своя природен газ от Русия, като голяма част от него преминава през тръбопроводи през украинска територия.
Остават опасенията, че санкциите могат да ограничат доставките и да повишат цените в световен мащаб.
Но страните, които налагат санкции на Русия, все още не са предприели стъпки за прекъсване на енергийните доставки на Русия, каза Мансур Мохи-удин, главен икономист в Bank of Singapore.
„Ситуацията остава силно променлива. С появата на цивилни жертви натискът върху САЩ, Великобритания, Европейския съюз и НАТО да помогнат на Украйна да защити своята територия ще се увеличи“, добави той.
Размерът на глобалната зависимост от руската енергия е неравномерен.
Китай, който се противопостави на санкциите срещу Русия, получава 14% от петрола и газа, които внася от държавата на Путин, в сравнение с 2% за Индия и Тайланд, според икономисти от Deutsche Bank.
„Ако цените на петрола се покачат с 50%, еврозоната ще изпадне в рецесия – смятаме, че и САЩ“, прогнозират от Дойче банк.
Русия и Украйна също са основни световни доставчици на пшеница, като произвеждат 29% от световния износ, повечето от които пътуват през пристанища в Черно море.
Цената на споразуменията за изкупуване на пшеница се покачи до деветгодишен връх в четвъртък, когато Русия започна своята инвазия. Въпреки това в петък сутринта цените на пшеницата се понижиха с 2%.