Иван Иванов пак каза, че ще помогне на оранжериите и … пак нищо
Докато земеделското министерство умува, Европа може да откаже руския природен газ
За пореден път Министерството на земеделието обеща да помогне на оранжерийните производители. За енти път министър Иван Иванов повтори, че ще се разпределят 3,5 млн. лв. de minimis за тях … Но защо нищо не се случва?
Фонд „Земеделие“ все още не е публикувал указания, които да разяснят при какви условия и за какво точно ще се раздаде помощта. Колко ще получи за декар отопляема площ един производител и какъв период време ще обхване държавната помощ?
De minimis за оранжерии бе обявена лично от министъра точно преди месец на пресконференция (прочети тук) и оттам нататък това бе повторено във всяко негово телевизионно интервю.
На същата пресконференция преди месец бе обявена и помощта за крави, биволи, овце и кози. На 24 февруари ДФЗ публикува указанията, а наскоро бе съобщено, че браншът ще получи подкрепата до 7 март, ако стопаните внесат заявления до 28 февруари.
Браво за животновъдите! Но защо оранжерийният сектор е закачен на последния вагон? Той не произвежда ли храна? Не губи ли предостатъчно от това, че спря работа заради повишените цени на енергийните ресурси? И затова, че харчеше за минимално отопление, за да поддържа съоръженията в зимен режим?
Разбрахме, че министерството е коригирало първоначалното си намерение да финансира само производителите, които използват природен газ, като е включило и оранжериите, които се топлят с пелети и други източници. И това е справедливо. Само че тогава дали разпределението на 3,5 млн. лв. ще стигнат, за да окуражат производителите да разсадят зеленчуците през март? Сумата е твърде нищожна, като имаме предвид, че оранжерийното производство е сред най-скъпите.
Освен това министерството се кани да калкулира помощта за шест месеца – от ноември 2021 г. до края на април 2022 г.
Простата сметка показва, че ако 3,5 млн. лв. се разделят на 2000 дка, колкото са оранжериите, които се отопляват с природен газ, помощта за всеки покрит декар ще е 1750 лева. Само че сумата ще е по-ниска, защото тук не са включени оранжериите, които са на пелети, мазут, дизел или друго. Ако средствата се разделят на шест за 6-те месеца, помощта ще падне до ниско трицифрено число за всеки един от зимните месеци.
Но има и друга, все по-реална опасност пред отглеждането на пролетни зеленчуци, която чука на вратата. И тя е свързана с войната в Украйна. Засега Европа, а в това число и България, продължава да купува природен газ от Русия. Чуват се обаче все по-силни гласове, че ЕС трябва да спре да подсигурява с валута Москва, ако иска да приложи санкциите докрай. Поведението на руския лидер ще покаже в следващите дни дали съюзът ще вземе това болезнено решение. То касае и българската индустрия, и българските оранжерии. Оттам нататък не е трудно да се предположи, че цените на другите енергийни източници ще подскочат още по-критично нагоре.
Така че, докато земеделското министерство пресмята каква да е помощта за оранжерийното производство, нищо чудно ситуацията да завие в неочаквана посока и всички сметки да отидат по дяволите. А заедно с тях и оранжерийните производители, и пресните български зеленчуци.