Безпрецедентно: Рекорд след рекорд на зърнените пазари заради войната в Украйна
Доставките за края на март при пшеницата стигнаха днес 372,75 евро/тон, а на царевица 355 евро/тон на Европейската фондова борса
Руската инвазия в Украйна доведе до напълно безпрецедентен скок в цените на зърнените и маслодайните култури и разстрои традиционните зърнени маршрути, които сега се стремят да заобиколят Черно море.
„Това е като влакче в увеселителен парк“, сравни брокер, който следи цената на пшеницата на европейската борса Euronext: рекордът бе счупен в деня на руската инвазия в четвъртък, след това отново в понеделник и после във вторник. На сесията в сряда сутринта царевицата и пшеницата постигнаха почти паритет, около 370 евро за тон с доставка към края на март, „на ниво, невиждано“ в Европа, подчертават брокери, цитирани от френското издание terre-net.
До седмия ден от конфликта Азовско море беше напълно затворено за корабоплаване, но някои руски товари се движеха по Черно море, поемайки риск . „Разумно ли е днес да изпращаме кораби за товарене в Черно море сред военните кораби? Операторите мислят два пъти, преди да решат“, казва анализатор в Agritel. И „тъй като няколко кораба бяха ударени от ракети, застрахователните премии рязко нараснаха“, добавя негов колега.
Растителни масла
„Най-чувствителният“ продукт е слънчогледовото олио , от което Украйна осигурява половината от световната търговия, което представлява 14% от търговията с растително масло, посочват анализатори.
„Ще бъде много сложно да се замени слънчогледа: кризата пристигна в и без това много напрегната ситуация на този пазар, с недостатъчни реколти за палмово масло в Азия, след катастрофалните кампании за рапицата в Канада и нарастващото напрежение за соята поради сушата в Латинска Америка“, обобщават играчите на пазара.
Къде е житото?
Русия и Украйна представляват 30% от световната търговия с пшеница: вносителите, особено Египет, търсят нови доставки. Брокерите предвиждат, че купувачите ще се обърнат към Франция и Съединените щати, по-малко вероятно е да търсят Австралия.
Ако все още има запаси на глобално ниво, ситуацията може много бързо да стане напрегната. „В северното полукълбо все още не сме започнали да засяваме някои ключови продукти. И ние започваме да изпитваме историческа суша в пояса на зимната пшеница в Канзас, Оклахома и Тексас“, казва Майкъл Зузоло, президент на американска компания за анализ и консултации.
Напрежение при царевицата
„Обикновено през пролетта повече от 3,5 милиона тона царевица на месец излизат от Украйна“, спомня си брокери. В Европа, която е нетен вносител, страни като Холандия се обръщат към Франция, но излишъкът от френска царевица не надвишава 4 до 500 000 тона. Само в Съединените щати все още има солидни резерви.
Въпреки това САЩ предвиждат тази година „лек спад в засятите площи в полза на други по-печеливши култури“ като соя , пшеница или памук, посочва икономистът Арлан Судърман. Бразилия, която в момента планира следващата си сеитба, разширява площите си с царевица в отговор на скока на цените.
За всички тези продукти само два елемента могат да спрат покачването на цените: облекчаване на кризата и рационализиране на търсенето“, което ще се случи само при много високо ниво на цените.
На Euronext , около 15:00 часа днес, цената на меката пшеница се повиши с 21,50 евро до 372,75 евро за тон за края на март, а царевицата поскъпна с 15 евро до 355 евро за тон за същия срок. Рапицата загуби 1,75 евро до 824 евро за тон края на месец май. На Чикагската фондова борса (CME), малко след откриването, цената на пшеницата от сорта SRW достигна $10,59 за бушел, което е ръст от 7,62% за основния фючърсен договор, с доставка през май. Покачването беше блокирано от ограниченията с цел да овладее пазарната волатилност. Царевицата се повиши с 1,89% до $7,39 за бушел, а соята поевтиня с 0,68% до $16,78.