Георги Рачев: 30 до 50 литра валежи ще има през март

снягПрез следващата седмица ни очаква студено време в цялата страна. Това каза климатологът проф. Георги Рачев пред bTV.

Още довечера ще започне да вали над голяма част от страната и няма да спре цяла седмица.

На 11 и 12 март времето ще е доста по-студено от сега, възможно е да се стигне и до леден ден, когато всички температури ще са под нулата.

За времето в обичайно топлата област Пловдив, климатологът заяви, че ще е доста динамично, температурите ще паднат, ще стане хладно. Всеки ден ще вали, макар и с „по няколко снежинки“.

Валежи започват от събота, заради приближаващите средиземноморски циклони, които засягат точно южната част на България. Ще вали дъжд и сняг, в Пловдив най-силни ще бъдат валежите на 8-и март, вероятно над 10-15 сантиметра. В Рило-родопския масив снежната покривка ще достигне до 10- 15 сантиметра“, каза Рачев.

Той прогнозира месечните валежи общо да достигнат 30 до 50 литра на квадрат. Рачев прогнозира, че влажното време ще се запази и през целия април до месец май.

Времето ще се оправи след 15 март, когато температурите ще започнат да се покачат“, обобщи проф. Рачев.

Секция Агрометеорология към НИМХ също публикува прогноза за март, която допълва казаното от климатолога.

Късните зимни прояви на времето в края на февруари и началото на март ще доведат до прекратяване на вегетационните процеси при зимните житни култури. Очакваното студено за сезона време до средата на март ще задържи преждевременното, нежелателно,  развитие при овошките, което бе провокирано от необичайно високите февруарски температури. През този период прогнозираните  отрицателни минимални температури, до и под минус 10°С, ще бъдат критични за най-напредналите в развитието си костилкови овощни видове (бадем, кайсия, праскова) встъпили във фазите цветен бутон, а на отделни места в крайните южни райони – и във фаза цъфтеж.

През втората половина на март се очаква постепенно повишение на температурите. В края на второто десетдневие се прогнозират средноденонощни стойности близки до биологичния минимум, необходим за възобновяване на вегетацията при есенните посеви.

Съществено подобрение на топлинните условия и активизиране на вегетационните процеси при земеделските култури се очаква да настъпи през третото десетдневие. В края на март при пшеницата ще преобладава фаза братене. Фаза трети лист ще се наблюдава при част от късно засетите посеви.

Очакваните валежи през март, около нормата за месеца, ще увеличават почвените влагозапаси в еднометровия и в по-дълбоките почвени слоеве. В края на февруари в по-голямата част от полските райони нивото на влагозапасите при зимните житни култури в 100см почвен слой бе под 90% от ППВ. Най-ниски, под 75% от ППВ, са почвените влагозапаси в Северозападна България (агростанциите: Кнежа, Новачене) и на места в североизточните райони (агростанциите: Разград, Царев Брод, Долни Чифлик), където валежите през януари и февруари бяха значително под климатичните норми.

Честите валежи през първото и второто десетдневие на март ще поддържат високо съдържанието на влага в горните почвени слоеве, което ще възпрепятства провеждането на предсеитбените обработки на площите, предвидени за засяване с ранни и средноранни пролетни култури. Поради тази причина има вероятност за пропускане на агротехническите срокове при сеитбата на слънчогледа. В средата на март започва агротехническият срок (15-20.03) за сеитбата на слънчоглед в Южна България, а в средата на третото десетдневие (25.03–5.04) – в Дунавската равнина.

Leave a Comment