Стопаните ще внасят в следващите 5 г. по 1,5% от получените директни плащания във фонд

Сумата за 5-годишния период, която ще се натрупа от вноските на всички фермери, ще е 128,5 млн. лв.

ориз градушкаНов инструмент за управление на риска ще се прилага в програмния период 2023-2027 г. Във внесения вече в Брюксел финален вариант на Стратегическия план е предвидено създаването на Взаимоспомагателен фонд.

Средствата, събрани в този фонд, ще се използват за съфинансиране на застраховането на продукцията – нещо, което се прилага от години – и за изплащане на компенсации при нанесени щети от различни бедствия, в това число и болести при животни и вредители по стопанските растения, пазарни загуби и други. Големият плюс от създаването на този фонд е, че стопаните ще получават обезщетения дори и да нямат 100% пропаднали площи. Досега тоталните загуби на продукция се компенсираха с държавна помощ, а при частични загуби не се предвиждаше подпомагане.

Земеделските стопани ще участват в капитала на Взаимоспомагателния фонд като за целта трябва да внесат 1,5% от размера на получените субсидии по директни плащания. В директните плащания са СЕПП, преразпределителното плащане, финансирането на малки и на млади фермери, еко-схемите, обвързаната подкрепа за плодове, зеленчуци, животни и памук, преходната национална помощ за животни и за тютюн.

1,5% от директни плащания (които са общо 4 400 485 452 евро), записани като сума за 5-годишния срок в Стратегическия план, са малко над 128,5 млн. лв.

В текстовете на плана, които касаят Взаимоспомагателния фонд, не е записано императивно, че всички земеделски стопани ще са длъжни да внасят въпросни 1,5% от директните плащания. Вероятно обаче със създаването на този фонд държавните помощи за застраховане и за обезщетения при бедствия и други критични събития, ще отпаднат. И искат, не искат, земеделските стопани ще се включат с вноските си във Взаимоспомагателния фонд.

Досега ЕК прилагаше механизма за финансова дисциплина, с който се удържаха около 1,5% от директните плащания на всички български фермери, които са получили субсидии в размер по-голям от 2000 евро. Средствата се събираха като резерв, който да се използва при възникване на кризи. Ежегодно Комисията възстановяваше внесените суми. От 2023 г. тези удръжки ще са на разположение на държавите членки.

Разликата ще е в това, че в Стратегическия план не е записано, че най-малките производители ще бъдат освободени от този тип плащане за управление на риска. Освен това сумите няма да бъдат възстановявани, както се случваше досега.

Бюджетът на Взаимоспомагателния фонд ще се трупа от вноските на земеделски стопани, от държавата и европейските земеделски фондове.

Той ще се разпределя по две линии. Едната е за съфинансиране на селскостопанските застраховки, другата е компенсиране на загуби.

Ето откъс от записано във финалния вариант на Стратегическия план за Взаимоспомагателния фонд (стр. 926 „Инструменти за управление на  риска в земеделието“).

“ … В този контекст се налага прилаганите понастоящем инструменти за управление на риска да бъдат надградени и обхванати в един цялостен нов модел за компенсиране на щетите за земеделските стопани от неблагоприятни събития. Функционирането на подобен модел би допринесъл за предотвратяването на значими загуби за земеделските стопани, аграрния отрасъл и икономиката на страната. Възможност за обезпечаване функционирането на модела за управление на риска е създаването на взаимоспомагателен фонд, в който, на принципа на споделеното финансиране да се привлекат средства от земеделските стопани, държавата и европейските фондове за земеделие.

Това, от една страна ще способства за предотвратяването на големи щети върху земеделската продукция, а от друга – ще осигури финансов ресурс за компенсиране на загубите на земеделските стопани при настъпване на неблагоприятни събития. Компенсационните плащания от фонда ще гарантират, че земеделските производители получават доход от селскостопанско производство въпреки настъпилите производствени загуби.

Интервенцията ще насърчава земеделските стопани да членуват във взаимоспомагателен фонд и по този начин активно да управляват присъщите рисковете за тяхната земеделска дейност. Тя ще спомогне за поддържане на жизнеспособността и конкурентоспособността на стопанствата в дългосрочен план и ще помогне на фермерите да възстановят своя доход в случай на събития, засягащи култури и посеви, огнища на болести по животните и други неблагоприятни събития извън контрола на земеделските стопани, водещи до загуба на доходи.

В допълнение към дейността, изпълнявана от Взаимоспомагателния фонд, се предвижда създаване на дейност за принос към застраховането на реколтата.

1. Земеделски стопани допустими за подпомагане трябва да отговарят и на следните условия: -да са физически лица или юридически лица, регистрирани по Търговския закон или Закона за кооперациите; -да са регистрирани като земеделски стопани по Закона за подпомагане на земеделските производители; -да са получили подпомагане по директни плащания за предходната стопанска година; – земеделските стопанства, за които е приложимо, трябва да отговарят на изискванията на Закона за ветеринарномедицинската дейност.

2. Кооперативни обединения на земеделски стопани, създадени в съответствие със специализирано национално законодателство, както и признати групи и организации на производители, са допустими кандидати по търговски рискове, свързани с нелоялната търговия и злоупотребата с търговско положение, произхождаща от търговия с големи производствени обеми, когато отговарят на следните условия: 2 -членовете на кооперативните структури да са малки или средни земеделски производители; -сключили са предварителен договор с търговец за доставка на зелено на земеделски продукти; -земеделските продукти са произведени от членовете на кооперативната структура;

3. Земеделски производители / кооперативни обединения /групи или организации на производители, отговарящи на горните условия, които имат сключен застрахователен договор за съответната стопанска година, покриващи минимум рискове, описани в условията за кандидатстване.

1. Подкрепата по този интервенция се предоставя за създаване на Взаимоспомагателен фонд за гарантиране на доходите с цел изплащане на финансова компенсация на земеделските производители, която покрива икономически загуби, причинени от: -неблагоприятно климатично или катастрофично събитие; -болест по животните или растенията; -заразяване с вредители; -екологичен инцидент; -мярка, приета в съответствие с Директива № 2000/29 / ЕО с цел да унищожи или ограничи болест по растенията или вредител. -щети, възникнали в следствие на търговски риск по отношение на купувача ( включително търговски вериги) при доставки на земеделски продукти, за които земеделския производител може да представи документи за размера на щетата и да докаже, че щетата е възникнала в следствие на събитие, извън негов контрол. -големи вариации в цените на земеделските продукти, които са извън контрола на земеделските производители -пазарни кризи и рискове, свързани с пазарите на земеделски продукти в България и страните от ЕС; -пазарни кризи и рискове, свързани с пазари на земеделски продукти в трети страни -епидемиологични кризи и пандемии; -Други непредвидими кризисни събития, влияещи на доходите на стопаните, надлежно признати от компетентния орган.

2. Финансовия принос по тази интервенция може да се отнася само до следните видове подкрепа: -административните разходи за учредяване на взаимоспомагателния фонд, разпределени за максимум три години по намаляващ начин; -сумите, изплатени от взаимоспомагателния фонд като финансова компенсация на земеделските производители; -лихви по търговски заеми, взети от взаимоспомагателния фонд с цел изплащане на финансовата компенсация на земеделските производители в случай на криза; -допълване на годишните вноски във фонда, като принос към инструменти на риска, съгласно чл. 19 от Регламент № 2021/2115, в размер на 1,5 % от директните плащания, за приноса на земеделския стопанин към инструмента за управление на риска; -първоначалния капитал на взаимния фонд; -Административните разходи могат да включват наред с другото и разходи за управление на фонда, регистрационни такси, разходи за персонал, режийни разходи.

3. Подпомагането се предоставя само за покриване на загуби, които надвишават праг от поне 20 % от средногодишната стойност на продукцията или доход на даден земеделски стопанин от осреднения размер на база три години от предшестващия петгодишен период, като се изключват годините с най-високия и най-ниския показател, а когато не са налични данни за този период се взема предвид предшестващия тригодишен период. Подробна методика за определяне размера на загубите ще бъде включена в националното законодателство, като ще отчита вид на култури, разходи за производство на продукция, максимален размер на разходите на площ.

Подкрепата по дейност „Застраховане на селскостопанска продукция― се предоставя под формата на безвъзмездна помощ за допустими разходи, които представляват разходите за валидна застрахователна премия.

4. Условия за допустимост:

-представено е доказателство за създаване на фонда; -възникване на кризисното събитие трябва да бъде официално признато като такова от компетентния орган; -Взаимоспомагателният фонд ще покрива само загуби, причинени кризисни събития, посочени в т.1;

– По дейност „Застраховане на селскостопанска продукция― допустими за разходи за изплатена премия по застрахователен договор, включващ покрития срещу рискове, посочени в т. 1; -покриват се загуби, които надвишават 20% от средногодишната стойност на произведената продукция или доход на земеделския стопанин, съгласно утвърдена методика, подробно разписана в националното законодателство за прилагане на интервенцията.

-Обезщетението от фонда не може да компенсира повече от общата стойност на разходите за покриване на загубите;

Земеделските стопани подават заявление за участие, което трябва да съответства на условията за допустимост по интервенцията и да отговаря на приложимото европейско и национално законодателство.

Максималният интензитет на помощта е до 50% от допустимите разходи за подпомагане от Взаимоспомагателен фонд за гарантиране на доходите.

Размерът на подпомагането, изплащано от Взаимоспомагателния фонд, е гарантиран за всички земеделски стопани, получили безвъзмездна финансова помощ по схемите за директни плащания за предходната стопанска година. Подкрепата се предоставя и под формата на безвъзмездна помощ за допустими разходи, които представляват разходите за валидна застрахователна премия. Максималният интензитет на помощта е до 70% от допустимите разходи по дейност „Застраховане на селскостопанска продукция.

Не се допуска натрупване на подпомагане за едни и същи разходи на ниво стопанство.

Подпомагането се предоставя само за покриване на загуби, които надвишават праг от поне 20 % от средногодишната стойност на продукцията или доход на даден земеделски стопанин от осреднения размер на база три години от предшестващия петгодишен период, като се изключват годините с най-високия и най-ниския показател, а когато не са налични данни за този период се взема предвид предшестващия тригодишен период. Формулите за изчисление и референтните стойности за определяне размера на загубите ще бъдат включени в националното законодателство, като ще се отчита вида на културите, разходите за производство на продукция, максимален размер на разходите на площ и др. Подкрепата по дейност „Застраховане на селскостопанска продукция― се предоставя под формата на безвъзмездна помощ за допустими разходи, които представляват разходите за валидна застрахователна премия, съгласно предоставени документи за изплатена застрахователна премия.

Ще бъдат прилагани контролни механизми чрез използване на официални данни и/или счетоводни записи за разходи за производство и размер на произведена продукция за съответния сектор, в който оперира стопанството, както и референтни стойности, определени на база исторически данни и технологични карти, утвърдени от Министерство на земеделието. Дължимият данък, съгласно Закона за данък върху застрахователните премии (ЗДЗД) се заплаща изцяло от земеделския стопанин и не е елемент на подпомагане.“

Leave a Comment