Десислава Танева: Фирма в ликвидация ще купува зърното за резерва
Според Асен Василев сделките през борсата са най-прозрачни
Фирма „Сортови семена Елит“, собственост на Министерството на земеделието, ще изкупува пшеницата за държавния резерв. Това съобщи вчера пред Нова нюз бившият земеделски министър Десислава Танева. Тя допълни, че дружеството няма дейност. За да закупи семената, капиталът му е увеличен с 1 млрд. лв.
Купувачът не е агенция „Държавен резерв и военновременни запаси“, а фирма, чиито борд на директорите е подал доклад за ликвидация, каза днес и пред БНР Танева.
„Обявяват се едни цени, които към днешна дата вече са 30% по-ниски. За да осъществи принуда за една такава продажба, на практика въведоха административни мерки, така че се спря износът. А в България има зърно, което е в пъти повече, отколкото е потреблението. Всичко това е спиране на потока от финансов ресурс, който да обезпечи продължаване на това производство и запазване на обема на зърнена продукция у нас, на фона на войната в Украйна“, заяви Десислава Танева.
По думите ѝ ресорният заместник-министър два дни поред кара Съвета на директорите на държавната фирма да подпишат готови договори с борсови посредници за комисионни за около 1 млн. лева. Все още не се купува през Софийска стокова борса зърното, тъй като се чака да се подпишат тези договори за посредничество. „Това е абсолютно скандално“, коментира тя.
Пред националното радио Десислава Танева потвърди изнесените факти от депутата от „Продължаваме промяната“ Александър Дунчев за чистка в системата на горите.
„Имам общо впечатление за повсеместна смяна хора в земеделските служби в цялата страна с представители на актива на БСП“, каза още тя.
По повод думите на Десислава Танева малко по-късно, отново пред БНР, вицепремиерът и министър на финансите Асен Василев заяви, че покупката на зърно през борсата е най-прозрачния механизъм.
Той каза, че най-важно за правителството е да се подсигури продоволствието до реколта 2023.
„В момента има много голям натиск всичкото това зърно да бъде изнесено, нищо да не остане в България“, посочи Василев.
Той даде пример за по-грубо действие със Сърбия и Унгария, където износът е директно забранен.
„Трябва да може да се изнесат излишните количества зърно, но ако видим, че не може да се подсигури продоволствието, може би и ние ще тръгнем в тази посока“, предупреди Василев.