СПБ: БАБХ ощетява птицевъдите при оценяване на щети от болести заради неприета методика
Съюзът на птицевъдите в България информира правителството, че Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) ощетява собствениците на животни в засегнати от заразни болести ферми, като не изчислява правилно размера на щетите.
Агенцията не прилага европейски решения, регламенти и текстове от Наредбата за условията и реда за разходване на средствата за обезщетяване на собствениците на животни, се посочва в писмо на съюза до медиите.
„БАБХ не взема под внимание възрастта на животните. Освен това не се дава определение за категория на животните. По тази причина неправилно се прилага Закона за ветеринарномедицинската дейност“, се казва в писмото.
Според Икономически критерии и Счетоводния стандарт различните животни се разделят на две основни категории: Краткотрайни Биологични Активи (които се отглеждат за угояване и месодобив) и Дълготрайни Биологични Активи (които се отглеждат за продукция на яйца, мляко и.т.н.).
В същото време агенцията по храните ползва данни от Националния статистически институт за цените на замразено кокоше месо, без да се съобразява, че когато птиците се отглеждат за угояване, те попадат в категорията на краткотрайните биологични активи, а когато се оценяват кокошки носачки е необходимо те да се категоризират като дълготрайни биологични активи.
НСИ събира сведения от птицевъдите за цените на замразено кокоше месо Клас А. В същото време предоставя тази цена за килограм живо тегло на продуктивни кокошки.
„Това е нарушение от административен характер и повод за намеса на АДФИ и Прокуратурата, за да се сложи край на този произвол“, пише в съобщението на Съюза на птицевъдите в България (СПБ).
В резултат на инициативи на СПБ и на препоръки на ЕК, БАБХ е изготвила Методика за изчисляване на пазарните цени на отделните категории птици, според тяхната категория, вид и възраст. Методиката е съгласувана с всички заинтересувани браншови организации, но все още не е официализирана в Наредба, която да разпореди разпореди нейното прилагане.
Невъзможността да се прилага методиката, води до множество съдебни процеси между Управляващият орган и отделни Земеделски производители. Възможни са и фалити на засегнати ферми, поради некоректно изчисление на обезщетенията.
„(с методиката) Ще се избегне укриване на заболявания, от което може да се влоши сериозно епизоотичната обстановка в страната, което би довело до ограничителни мерки от страна на ЕС и трети страни. А това означава тотален срив на целия отрасъл, в който Държавата, ЕС и частните инвеститори са вложили много средства, време и труд“, посочват още от съюза.