Д. Търпанова: Когато разпределят Ковид-помощта, властите сещат ли се за винените лозя?

Проблемът ни е в недобрата комуникация с МЗм, а не във взаимоотношенията между сектор Плодове и зеленчуци и сектор Животновъдство
Димитричка Търпанова

Димитричка Търпанова

Димитричка Търпанова от Добруджански овощарски съюз пред Агро Пловдив

Г-жо Търпанова, сектор Плодове и зеленчуци изглежда е готов на безсрочни протести. Защо приемате обвързаната подкрепа да е по-голяма за животновъдите, а не сте съгласни това да се приложи и при държавната Ковид – помощ?

– По отношение предложеното ни разпределение на този бюджет 60/40 в полза на животновъдния сектор, заместник-министърът на земеделието Стефан Бурджев се обоснова, че са стъпили на база процентното съотношение за обвързано подпомагане. Но никой не се замисли, когато в този бюджет включиха за подпомагане маслодайната роза и винените лозя. Само информативно ще кажа, че винените лозя като площи са два пъти и половина повече от площите с всички трайни насаждения включени в обвързаното подпомагане. Така че не е редно бюджетът да се разпредели в същото съотношение като бюджета на обвързаната подкрепа, в която и производителите на маслодайна роза не участват.

Не изговорихте ли всичко това на работните срещи в министерството? 

– Проблемът на производителите на плодове и зеленчуци е недобрата комуникация с Министерството на земеделието, а не взаимоотношенията между нас, така наречените „приоритетни“ сектори. При представянето на проектобюджета за 2022 г всички  големи браншови организации от нашият сектор и всички животновъдни браношови представители сигнализирахме управляващите, че бюджет под 200 мил. лева ще е крайно недостатъчен като кризисна мярка. Даже тази сума е минимумът, който може да ни задържи в бранша.

Как може 200 милиона лева да са минимумът? Това са доста пари!

– Подпомагането, което правят съседните на нас европейски страни като Румъния и Гърция, е в пъти, не в проценти, а в пъти повече от това, което искахме ние. В условията на тежка икономическа криза, във военна обстановка, когато всички страни се стремят да осигурят продоволствената сигурност на страните си, нашето правителство реши че с 111 мил. ще са ни достатъчни.  Министерството във всичките си програми и изказвания твърди, че малките стопанства ще са приоритет. Но Гърция например дава допълнителна извънредна помощ на малките стопанства по 1000 евро на стопанство, за да ги запази, а ние на смешните пари на декар.  Управляващите замислят ли се, че след това подпомагане на другите европейски производители ще продаваме своята продукция на един общ пазар и ще искаме българското производство да е на конкурентна цена, докато те ще си предложат продукцията на цени под нашата себестойност. Със сегашните цени на горивата, торовете, препаратите за растителна защита и най- вече разходите за заплати и осигуровки голяма част от производителите в края на сезона ще си останат само с положения огромен труд и неразплатени сметки.

Организациите от сектор Плодове и зеленчуци рядко организират и участват в протести. Ще бъдете ли единни?

– Обединили сме се всички най-големи браншови организации на производителите на плодове и зеленчуци. С нас са и Българската асоциация на производителите на оранжерийна продукция, Националната  асоциацията за здравословно хранене на децата, осигуряваща български плодове и зеленчуци по училищните схеми.

Каним всички производители и граждани с позиция в подкрепа на българското производство на плодове и зеленчуци  на 16 март от  12.00 до 14.00 часа на пътя Пловдив – Карлово при разклона за Калояново на територията на община Калояново. Заповядайте!

 

Leave a Comment