Проф. Г. Начев: Сърцето боли, но не съм видял душата в него

Бих станал министър на здравеопазването, ако финансовия ми е първи братовчед

„Не броя колко сърца съм оперирал, но сигурно ще са над 11 000“, заяви пред бТВ проф. Генчо Начев, директор на Университетската кардиологична болница „Св. Екатерина“. Той призна, че има няколко, малко на брой, случаи, когато пациенти са умирали в ръцете му. “ Не може да се свикне с човешката смърт. Аз лично по-трудно заспивам, събуждам се посред нощ. Въпреки рутината, която имам, с това не мога да свикна“, категоричен беше професорът. Той опроверга общото схващане, че сърцето не боли. „Боли, когато има недостиг на кръв. Боли също, когато някоя негативна емоция е застигнала човека. Тогава се получава спазъм на съдовете.“

„И на добрите, и на лошите хора сърцата са еднакви. Еднакви са и на политиците от различни партии. Въпреки, че съм направил толкова много операции в нито едно сърце не видях душата„, каза усмихнат именитият кардиолог. Според него душата обитава и сърцето, и ума.

Генчо Начев направи бърза диагностика на водещата, която се представи като 38-годишна, напълняла от 3 години насам с 10 кг., пушачка с доза кутия на ден, а преди това 2 кутии, неупотребяваща алкохол, неспортуваща, но с редовен сън от 8 часа в денонощие. „А колко работите?“, поиска да узнае сърдечният хирург. „Реално – малко, но всъщност от сутринта докато си легна мисля само за работа, поясни водещата“. Преценката на Начев беше, че най-опасен от всички фактори е този, че жената работи много. „Това е стрес, а той е опасен!“, посочи специалистът. „Добре е, че не си спряла напълно цигарите“, изненадващо вметна професорът. Рязкото им спиране било по-вредно от самото пушене. Неговият съвет беше цигарите да се сведат до 10 на ден, защото над 10 рязко скачал рискът от сърдечни заболявания. А до и под 10 било същото като да не пушиш. „Една чаша червено вино вечерта е полезна, ако е приятна“, бе следващата препоръка. Килограмите според него категорично трябва да се свалят.

Проф. Генчо Начев сравни българското здравеопазване с болно сърце, което може да се излекува, макар и трудно. Той посочи, че България има най-нисък бюджет за здравеопазване в сравнение с коя да е държава от ЕС. „При нас се падат средно под 300 долара на човек, докато в Румъния са 600“, сравни проф. Начев. Той се съгласи с министър Дянков, че не бива да се наливат пари в нереформирана система, защото изтичат като вода в пясъка. Но в също така подчерта, че за да се направи реформата е нужна гаранция за финансова подкрепа. Проф. Генчо Начев обобщи, че проблемът на управляващите е, че всяко правителство идва на власт с обещания за реформи, които забравя след 6 месеца. Че няма приемственост между програмите на различните кабинети. Той припомни, че през ноември 2009 г. е бил направен план за преструктуриране на доболничната помощ, но тъй като здравният министър бил сменен, всичко си останало постарому. „Здравната карта е задължителна, оттам трябва да се тръгне“, посочи още директорът на една от най-добрите болници в страната.

На въпроса защо не стане здравен министър, за да тръгне най-после реформата, Генчо Начев бе лаконичен. „Може, но само ако финансовият министър ми е първи братовчед. Иначе няма да стане.“

Leave a Comment