Махатма Ганди: „Първо си пренебрегнат, после осмиван, сетне бит, и накрая победител“

Махатма ГандиБългарският протест стигна 3-та фаза, според дефиницията на Махатма Ганди. „Бащата на нацията“, човекът който започна борбата за независимост на Индия още на 27-годишна възраст в Южна Африка, беше казал „Първо си пренебрегнат, после осмиван, сетне бит, и накрая победител“.

Белият роял на площад „Народно събрание“ е символ на ненасилието на протестите. Снощи пианото свиреше докато линейка отнасяше хора, които си бършеха кръвта от лицето. Жандармерията бе с вдигнати щитове и слушаше музиката като абсурден фон на напрежението. В парламента депутатите се страхуваха и слушаха. Протестиращите жужаха, преценяваха, гневяха се и слушаха. Президентът пишеше обръщението си и слушаше. България седеше пред телевизорите, гледаше, виждаше и слушаше … някакво пиано. А музиката беше подходяща за пиенето на кубински коктейл на брега на морето.

Досега протестите бяха съзнателно пренебрегвани от властта. Ако не обръщаш внимание на нещо, то спира да действа – това беше мантрата ѝ. Само че проблемите бяха два. Първият, че протестите не спираха ден след ден, и от вечерни станаха целодневни. И второ – медиите ги излъчваха. Михаил Миков опита, напълно недостойно, да накара репортерите да отклонят камерите от недоволните. Беше и глупаво, и дразнещо.

После протестите бяха осмяни. Това се случи в Пловдив, когато областният председател на БСП Георги Гергов с лекота и смях нарече протестиращите в града „беззъби, отявлени алкохолици и стари седесари“.

Снощи протестите бяха окървавени. Видяхме легнали на жълтите павета хора, които се държаха за ръце и не знаеха дали няма все пак да бъдат прегазени. Изобщо не знаеха каква е последната заповед на Цветлин Йовчев, но се надяваха тя да е човешка. Защото преди 22 години един български министър-председател при подобна ситуация бе казал: „По-добре да дойдат танковете“.

Днес Станишев, Местан, Доган и Орешарски трябва да решат дали кръвта на ранените от тази нощ е достатъчна или им трябват още саможертви. Махатма Ганди беше казал и това: „Отричам насилието, защото доброто, което изглежда то може да причини, не е трайно; трайно е лошото, което то причинява.“ А също: „Насилието е оръжието на слабите.“

За препоръчване е, когато първите в днешната власт взимат решение, някой да им свири на роял. Нещо класическо, може и джаз.

 

 

Leave a Comment