Актуална растителна защита – бюлетин
Из бюлетина на Областна дирекция по безопасност на храните, отдел “Растителна защита“ – Пловдив – 23 юли 2013г
ТРАЙНИ НАСАЖДЕНИЯ
ВРЕДИТЕЛИ ПО СЕМКОВИТЕ КУЛТУРИ
Ябълков плодов червей /Laspeyresia pomonella/
За всички плододаващи ябълкови, крушеви и орехови градини да се извърши второ пръскане срещу второ поколение на неприятеля в периода: – 24-26 юли за равнинните райони ;- 26-28-юли за предпланинските. Плътността от неприятеля в градините на областта е над ПИВ и изисква редовна химична борба. В периоди на летни горещини да се работи с продукти за растителна защита от групата на фосфороорганичните инсектициди с по-дълго последействие. Следващото трето пръскане да се извърши след 10-12 дни, според последействието на използвания инсектицид.
Калифорнийска щитоносна въшка /Quadraspidiotus perniciosusi/
![Калифорнийска щитоносна въшка Калифорнийска щитоносна въшка](http://agroplovdiv.bg/wp-content/uploads/2013/07/i010972-210x210.jpg)
Калифорнийска щитоносна въшка
Калифорнийската щитоносна въшка е най-вредоносния неприятел от всички щитовки у нас. Въшките смучат сок от кората на стъблото, клоните, листата и плодовете. По плодовете се появяват характерните червени кръгли напетнявания. Борбата се води срещу младите подвижни ларви, които не са защитени от щитче. На площи с картотекирано нападение да се изведе първо пръскане, комбинирано с второто с някой от препаратите Релдан 40 ЕК 0.12% , Калипсо 480 СК 20 мл/дка, Нуреле Д 0.05% или друг.%
Кръгломиниращ молец /Cemiostoma scitella/
Развитие на трето поколение, начало на излюпване 23.07 АЕР Пловдив. Праг на икономическа вредност: 2-3 броя яйца или мини средно на лист. При начало на масово излюпване да се извърши пръскане с пиретроиди или инсектициди с пиретроидна съставка. При масово излюпване и видими мини да се използват фосфороорганични и карбаматни инсектициди: Вазтак НОВ 100 ЕК 0.015%, Децис 2.5 ЕК 0.04% или друг. Химичната борба срещу кръгломиниращият молец трябва да се извежда най-късно до големина на мината 3мм.
Бяла американска пеперуда /Hyphantria cunea/
Развитие на второ поколение, излюпване 19.07-АЕР Пловдив. За поредна година отчетохме висока плътност от първо поколение на бяла американска пеперуда по черници и ацери в малки населени места.
Вида разширява ареала си на разпространение в нови населени места. В проблемните АЕР Марица, Родопи, Раковски се подценяват механичните форми на борба, почти не се прилага химично третиране. Да се извърши обследване на всички паркове, градини и крайпътни дървета. При откриване на гъсенични гнезда от бяла американска пеперуда да се извърши изрязване и задължително изгаряне на гъсеничните гнезда. При нападение на селскостопански култури-гостоприемници-череши, сливи, вишни могат да се прилагат одобрените ПРЗ за вида. Да се спазва строго карантинния срок на действие.
ВРЕДИТЕЛИ ПО КОСТИЛКОВИТЕ КУЛТУРИ
Източен плодов червей /Grapholitha molesta/
Праг на икономическа вредност млади градини 1-1.5% нападнати клонки; плододаващи градини 1.5% повредени леторасти; Да продължат обследванията в прасковените масиви при доказан праг на икономическа вредност с Дурсбан 4 ЕК 0.1% , Суперсект 10 ЕК 0.0125% или друг.
Сливов плодов червей /Laspeyresia funebrana/
Праг на икономическа вредност: 0.8-0.1% пресни вгризвания в плодовете или 2 бр. пеперуди за седмица. Да продължат обследванията при констатиране на плътност да се извърши трето третиране срещу гъсениците на второ лятно поколение на неприятеля с Дурсбан 4 Е К 0.15%, Суми Алфа 5 ЕК 0.02% или друг.
ЛОЗЯ
Брашнеста мана по лозата Оидиум /Uncinula necator/
В отделни масиви на областта с пропуски в РЗ третиранията и просветляващи летни резитби регистрираме завишаване степента на нападение по гроздовете. Да продължат редовните РЗ третирания до пълно преминаване на чувствителната фенофаза” прошарване на зърното” през 12-14 дни. При задържане на сухо и горещо време, могат да се включат с предимство контактни, серни средства: АКОИДАЛ ВГ-0.25%, КУМУЛУС ДФ-0.2-0.3%, ТИОВИТ ДЖЕТ 80 ВГ-0.2%,
Мана по лозата /Plasmopara viticola/
![мана по лозата мана по лозата](http://agroplovdiv.bg/wp-content/uploads/2013/06/doenca2-210x210.jpg)
Мана
На площи с допусната зараза борбата да продължи през 8-10 дни със системно-контактни фунгициди. При установяване на сухо и горещото време в масиви без зараза борбата може да продължи с контактни фунгициди.
Сиво гниене /Botrytis cinerea/
Фенологично развитие “прошарване на грозда”. Да се извърши предпазно пръскане срещу болестта при начало на прошарване на грозда. Застрашени от поражения са масиви, в които има допуснати повреди от мана, оидиум и шарен гроздов молец.
ЗЕЛЕНЧУКОВИ КУЛТУРИ
Цикада /Hyalesthes obsoletus/
Начало на прояви от столбур по: домати -14.07; пипер -16.07; патладжан – 20.07; На всички посеви домати, картофи, пипер, патладжан, магданоз, керевиз да се изведе четвърто площно пръскане в периода – 28 -30.07. Пръскането с инсектицидите МОСПИЛАН 20 СП – 25г/дка, ГАЗЕЛ – 25г/дка и ХИПО СП – 25г/дка трябва да се извършва при тихо и слънчево време в часовия интервал между 9-11 часа сутринта, когато цикадата е по-слабо подвижна и се намира върху гостоприемника.
Зелева нощенка /Mamestra – Barathra brassicae/
Развитие на неприятелите: начало на излюпване 16.07 АЕР Пловдив Праг на икономическа вредност: 12-15 гъсеници от трета възраст на 100 растения при ранното зеле, граха и късното зеле 15-18 гъсеници от трета възраст на 100 растения. Третирането е ефикасно, когато е насочено срещу гъсеници втора и трета възраст.
Колорадски бръмбар /Leptinotarsa decemlineata/
Развитие на трето лятно поколение: начало на имагениране на възрастното. Праг на икономическа вредност: картофи 35-40% унищожена листна маса; патладжани 4-5 бр.възрастни/растение. Да се обследват посевите картофи, патладжан и при доказана плътност да се извърши пръскане с Актара 25 ВГ 6 г/дка, Алверде 20 мл/дка или друг.
Листни въшки, Трипс по зеленчуковите
Продължава вредната дейност на тези неприятели по зеленчуковите култури. В полска среда отчитаме по-масови прояви от бронзовост по пипера -6-8%. Сухото и горещо време е предпоставка за намножаване и разпространение на трипса. За опазване на късното зеленчуко производство и ограничаване на заразяванията в полска среда от вирусни болести борбата да се води редовно през 8-12 дни с продукти с по-широк спектър на действие за комбинирана борба с листни въшки, трипс и белокрилка.
Брашнеста мана по краставици /Erysiphe cichoracearum/
По повърхността на листата, листната дръжка, стъблата и плодовете, се образува бял брашнест налеп. При силно нападение листата жълтеят и изсъхват, а завръзите загиват. Да продължат редовните обследвания. При нападение да се изведат 2-3 последователни пръскания през интервал от 7-10 дни с един от разрешените фунгициди със системно действие.
ЦАРЕВИЦА
Царевичен пробивач /Ostrinia nubilalis/
![царевичен пробивач царевичен пробивач](http://agroplovdiv.bg/wp-content/uploads/2013/07/1280219503_47984_1-210x210.jpg)
Царевичен пробивач
Развитие на второ поколение: начало на излюпване 19.07 АЕР Пловдив. Икономически праг на вредност царевица за зърно 90% нападнати растения с по 3-4 повреди на растение ; семепроизводни посеви 10% нападнати растения с по 1-2 повреди на растение. Гъсениците повреждат метлицата, стъблото, кочаните, хранят се и с млечните зърна. Растения с повредени стъбла често се пречупват. Плътността от неприятелят е до и слабо над ПИВ за преобладаващите посеви.
С пълния текст на бюлетина можете да разполагате ако се абонирате за него в ОДБХ, отдел “Растителна защита”
Контакти: Пловдив бул.”Марица”86, E-mail:odbh_plovdiv@abv.bg, Отдел РЗ тел/факс 032 95 94 00; 032 96 08 76